Нові докази безпеки мРНК-вакцин проти COVID-19
Легендарний американський блогер Майкл Сімпсон, відомий як Skeptical Raptor, висвітлює питання вакцинації та спростовує міфи про неї з 2012 року, пояснюючи складні речі простою мовою. Пропонуємо вашій увазі переклад однієї з його “свіжих” статей, присвяченій актуальній темі – безпеці вакцин проти COVID-19. На жаль, заради клікбейту ЗМІ часто маніпулюють результатами наукових досліджень, і зараз можна побачити в соцмережах багато матеріалів про нібито “страшну небезпеку” протиковідних вакцин та “жахливі ускладнення”, які вони спричиняють. Для тих, кого ввели в оману подібні публікації, стаття Майкла буде особливо корисною.
Незалежний огляд наявних даних вчергове доводить безпеку мРНК-вакцин проти COVID-19
В звіті, оприлюдненому в квітні 2024 року Комітетом Національних Академій Науки, Інженерії та Медицини (NASEM), незалежні оглядачі проаналізували всі наявні надруковані дані щодо двох вакцин проти COVID-19: Pfizer-BioNTech BNT162b2 та Moderna mRNA-1273 (Комірнаті та Спайквакс).
Управління охорони здоров’я та медичного обслуговування США (HRSA) зробило запит на цей огляд в NASEM як в незалежної організації, аби правильно реагувати на вимоги щодо компенсації наслідків введення вакцин проти COVID-19 в рамках державної програми, що компенсує шкоду для здоров’я, отриману внаслідок пандемії, епідемії чи методів убезпечення від них, включно з вакцинами проти COVID-19.
Оглядачі заперечили причинно-наслідковий зв’язок між двома протиковідними мРНК-вакцинами та:
- жіночим безпліддям;
- синдромом Гієна-Барре (рідкісним розладом, що змушує імунну систему атакувати власну периферичну нервову систему);
- паралічем Белла (найбільш поширеною причиною паралічу обличчя);
- тромбозом з синдромом тромбоцитопенії (рідкісним розладом згортання крові, який раніше вважали пов’язаним з мРНК-вакцинами проти COVID-19);
- інфарктами.
Також наявних даних виявилось достатньо для заперечення причинно-наслідкового зв’язку між введенням вакцини Комірнаті та ішемічним інсультом – різновидом інсульту, спричиненого тромбами. Даних, аби стверджувати те саме відносно вакцини Спайквакс, недостатньо (це не означає, що причинно-наслідковий зв’язок можливий; це лише означає, що даних, аби підтвердити чи спростувати наявність причинно-наслідкового зв’язку, в цьому випадку недостатньо).
Зв’язок між мРНК-вакцинами та міокардитом (запаленням серцевого м’яза) було встановлено в ході якісно проведеного дослідження. Однак випадки міокардиту, пов’язані з введенням мРНК-вакцин, в більшості випадків є легкими, а одужання настає швидко. Найчастіше такий міокардит спостерігається в чоловіків та хлопців-підлітків. В ході нещодавнього дослідження, проведеного в Орегоні, було виявлено, що не зафіксовано додаткових раптових смертей від серцево-судинних захворювань серед молодих людей незабаром після введення їм мРНК-вакцини.
Також незалежні оглядачі проаналізували дані щодо наступних несприятливих подій після імунізації і не знайшли переконливих доказів, аби підтвердити чи спростувати причинно-наслідковий зв’язок між ними та введенням вакцини:
- хронічна запальна демієлінізуюча полінейропатія (розлад, що включає набряк та запалення нервів, які призводять до слабкості чи втрати чутливості);
- поперечний мієліт (стан, спричинений запаленням спинного мозку);
- хронічний головний біль;
- синдром постуральної ортостатичної тахікардії (запаморочення, що супроводжується прискореним серцебиттям);
- сенсоневральна приглухуватість;
- імунна тромбоцитопенічна пурпура (розлад згортання крові, коли імунна система знищує тромбоцити, необхідні для нормального згортання крові);
- синдром капілярного витоку;
- геморагічний інсульт (різновид інсульту, спричинений крововиливом у мозок);
- тромбоз глибоких вен (утворення тромбу в системі глибоких вен);
- тромбоемболія легеневої артерії (несподівана закупорка легеневої артерії);
- перикардит без міокардиту (запалення перикарда – навколосерцевої сумки);
- раптова смерть.
Як я зауважив вище, нестача даних не означає, що причинно-наслідковий зв’язок можливий. Незалежні оглядачі проаналізували всі можливі несприятливі події і не знайшли жодних даних, які б підтверджували чи спростовували цей зв’язок між ними та введенням вакцин. Можливо, ці події настільки рідко виникають в післявакцинальному періоді, що вони не згадані в жодному дослідженні. Я розумію, що цей перелік виглядає страшно, але насправді це просто список можливих несприятливих подій, відносно яких нема доказів, що вони пов’язані з введенням протиковідними мРНК-вакцинами.
Більш загальний аналіз також виявив причинно-наслідковий зв’язок між внутрішньом’язовим введенням вакцин, що вводяться рутинно, та різними ушкодженнями плеча:
- субакроміальним/субдельтоїдним бурситом, спричиненим ін’єкцією безпосередньо в бурсу (суглобову сумку)
- ушкодженням ротаторної (обертальної) манжети плеча або гостра тендинопатія біцепса, спричиненим ін’єкцією безпосередньо в сухожилля або в суміжну ділянку;
- ушкодженням кістки, спричинене ін’єкцією безпосередньо в кістку або в суміжну ділянку;
- ушкодження пахвового або променевого нерва, спричинене ін’єкцією безпосередньо в нерв чи в суміжну ділянку.
Звісно, ці ушкодження пов’язані не з самою вакциною, а з її ін’єкційним введенням.
Висновки
Незалежний огляд несприятливих подій після введення протиковідних мРНК-вакцин показує, що ці вакцини надзвичайно безпечні. Оглядачі продемонстрували, що не існує зв’язку між вакцинами та більшістю подій післявакцинального періоду, які раніше вважали наслідком введення вакцин (окрім міокардиту).
Також оглядачі не знайшли причинно-наслідкового зв’язку між вакцинами та дуже рідкісними несприятливими подіями після імунізації, хоча наявних даних було недостатньо, аби стверджувати це з упевненістю.
Наразі ми отримали ще більше доказів безпечності протиковідних мРНК-вакцин, і твердження про їхню безпеку ми можемо підтвердити за допомогою наукових даних.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації