У Великій Британії розпочалися клінічні дослідження персоналізованої вакцини проти раку
Перший пацієнт отримав персоналізовану вакцину проти раку в рамках клінічного дослідження. Про це повідомляє Національна служба здоров’я Великої Британії (NHS)
Хто отримав першу дозу персоналізованої вакцини в рамках дослідження?
Батько 4-х дітей, 55-річний викладач Елліот Фебве отримав дозу експериментальної вакцини в Університетській лікарні Бірмінгема – одному з медичних закладів, що бере участь у випробуванні вакцини проти колоректального раку, що проводиться коштом BioNTech SE.
Чоловік не мав симптомів захворювання, і йому поставили діагноз лише завдяки рутинному огляду в сімейного лікаря.
Подальші обстеження підтвердили, що в Фебве рак товстої кишки, тож йому видалили пухлину та 30 см товстої кишки. Після цього його скерували до Університетської клініки Королеви Єлизавети в Бірмінгемі для початку хіміотерапії та участі в клінічному дослідженні.
“Участь в цьому дослідженні пасує мені і як викладачу, і як людині, для якої є надзвичайно важливою участь в житті громади. Я бажаю позитивно впливати на життя інших та допомагати їм в усвідомленні їхнього потенціалу, – каже Елліот Фебве. – Потенціал цього дослідження величезний, адже якщо воно буде успішним, то допоможе тисячам, якщо не мільйонам, людей: подарує їм надію та шанс не проходити через все те, через що пройшов я. Дуже сподіваюся, що моя участь в дослідженні допоможе іншим”.
Як відбуватимуться подальші клінічні дослідження персоналізованих вакцин?
Випробування вакцини, в якому взяв участь пан Фебве, – одне з декількох випробувань експериментальних вакцин проти різних видів раку, що проходитимуть в медзакладах NHS по всій країні. Очікується, що тисячі пацієнтів зможуть взяти участь в клінічних дослідженнях цих вакцин завдяки програмі від NHS, що отримала назву Майданчик для запуску вакцин проти раку. Наразі це наймасштабніший проєкт такого типу в світі. Програма допомагає бажаючим пацієнтам швидше сконтактувати з найближчим закладом, що бере участь у дослідженні.
Пацієнти, що згодні на участь в клінічному дослідженні, мають надати зразок своїх ракових клітин та здати аналіз крові. Якщо вони відповідають критеріям участі в конкретному дослідженні, їх скеровують до найближчого медичного закладу, що бере участь у програмі.
Над розробкою експериментальних вакцин спільно працювали такі біофармацевтичні компанії як BioNTech та Genentech. Важливо розуміти, що наразі вакцини проходять клінічні дослідження, тож вони ще не схвалені для використання поза цими дослідженнями.
“Отримання Елліотом першої дози персоналізованої вакцини в рамках Майданчика із запуску вакцин проти раку – це знаковий момент для пацієнтів та служби охорони здоров’я, адже перед нами відкриваються кращі й більш ефективні шляхи боротьби з хворобою. – зазначає голова NHS Аманда Прітчард. – Завдяки прогресу в догляді та лікуванні виживаність пацієнтів з раком в нашій країні висока як ніколи. Проте клінічні дослідження нових вакцин можуть в майбутньому запропонувати нам спосіб щепити людей проти їхнього власного раку та зберегти ще більше життів”.
За словами професора Пітера Джонсона, національного клінічного директора NHS з питань лікування онкозахворювань, “навіть після успішного хірургічного втручання рак іноді повертається, якщо певна кількість ракових клітин залишилася в організмі. Проте використання вакцини для боротьби з цими раковими клітинами, що залишилися, може запобігти такому розвитку подій. Доступ до клінічних досліджень може надати можливість лікування багатьом пацієнтам та їхнім родинам. Я щасливий, що завдяки національній програмі з запуску вакцин проти раку ще більше людей зможе взяти участь в клінічних дослідженнях, адже наступного року ми очікуємо, що до програми долучаться тисячі пацієнтів”.
Провідна дослідниця та консультантка клінічного дослідження в Університетській клініці Королеви Єлизавети в Бірмінгемі, клінічний онколог Вікторія Кунене пояснює: “Експериментальна вакцина проти раку базується на технології мРНК. Ми аналізуємо пухлину пацієнта, аби визначити специфічні саме для його раку мутації. З використанням цієї інформації ми можемо створити індивідуальну експериментальну вакцину проти раку пацієнта. Проте стверджувати, що на нас очікує успіх, ще зарано, хоча ми налаштовані дуже оптимістично. Обмежені дані, які ми наразі маємо, вказують на можливість значного позитивного результату для пацієнтів. Та нам потрібно більше даних, і ми продовжуємо залучати пацієнтів, що відповідають вимогам програми, для участі у клінічних дослідженнях”.
У 2023 році уряд Великої Британії підписав угоду з компанією BioNTech аби забезпечити до 10 тисяч пацієнтів індивідуалізованою імунотерапією раку до 2030 року.
BioNTech вже проводить клінічні дослідження у Великій Британії, і програма із запуску вакцин проти раку від NHS допомагає прискорити пошук підходящих для цих досліджень пацієнтів.
Якщо в результаті експериментальні вакцини буде схвалено для використання, вони в подальшому зможуть стати частиною стандартного лікування онкохворих.
Як працюють персоналізовані вакцини проти раку?
Персоналізовані мРНК-вакцини є різновидом імунотерапії – одного з методів лікування онкологічних захворювань. Наразі ці вакцини використовуються в рамках клінічних досліджень. Вони розробляються з використанням ракових клітин конкретного пацієнта та навчають його імунну систему розпізнавати, знищувати ракові клітини та попереджувати їхнє розповсюдження.
Ці препарати називаються “вакцинами”, оскільки вони навчають імунну систему боротися з раком таким самим чином, як вакцини вчать імунну систему захищатися від вірусів та бактерій.
Такі персоналізовані вакцини не попереджають виникнення раку, а лише допомагають запобігти його рецидиву.
Де раніше використовувалась технологія мРНК?
Технологія мРНК використовувалась і продовжує використовуватись для створення так званих мРНК-вакцин проти COVID-19 від Pfizer та Moderna. Наразі саме такими вакцинами щеплюють проти коронавірусної хвороби в більшості країн світу включно з Україною. мРНК-вакцини проти COVID-19 є безпечними та ефективними, що доведено великою кількістю наукових досліджень.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації