Двомісячне немовля померло від кашлюку у Вінниці
Двомісячна дівчинка померла внаслідок захворювання на кашлюк у Вінниці. Про це повідомило місцеве ЗМІ з посиланням на обласний департамент охорони здоров’я.
Як повідомили в департаменті, немовля поклали до лікарні наприкінці квітня. Дівчинка народилася на місяць раніше терміну і, відповідно, була в групі підвищеного ризику тяжкого перебігу кашлюку. Отримати щеплення від кашлюку дитина не встигла. Померла вона 14 травня.
Ситуацію з кашлюком в регіоні для ЗМІ прокоментував генеральний директор Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігор Матковський. За словами Матковського, в минулому році захворілих в області було лише 13, а з початку 2024 року – 310. “Варто звернути увагу на те, що за чотири місяці 2024 року, тобто з 1 січня по 30 квітня в області виявили 133 випадки, а за неповний травень маємо ще плюс 177 випадків, – зазначив генральний директор Вінницького ОЦКПХ. – Те що накопичувалося роками, тобто і там недощепили і там, дало спалах — підвищення рівня захворюваності. Якщо є достатній рівень щеплення населення від будь якої хвороби, тоді тримається рівень захисту. Хоча це не виключає поодинокі випадки”.
Чим небезпечний кашлюк?
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть в ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якогомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку. Саме тому багато країн розпочинають планову вакцинацію проти кашлюку з 2 місяців життя, і зсув введення першої дози вакцини в Україні також відбувся: з 3 місяців в попередньому календарі щеплень на 2 місяці в чинному” – пояснює Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, провідний експерт Національного порталу з імунізації.
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
Як я можу захистити дитину від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Важливо: передчасно народжені діти знаходяться в групі ризику тяжкого перебігу кашлюку та інших інфекційних хвороб, тож вакцинувати їх необхідно. Згідно з наказом МОЗ №2070, “Передчасно народжені діти, що є стабільними в медичному розумінні, мають бути щеплені так само, як і немовлята, народжені в строк, якщо маса дитини не є протипоказанням до проведення вакцинації дитини. Незалежно від гестаційного віку доза вакцин не зменшується. Якщо дитина до початку вакцинації проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту все ще перебуває в стаціонарі, вакцинація проводиться за віком згідно з чинним Календарем щеплень”.
Також важливо розуміти, що задля захисту майбутньої дитини вагітна може вакцинуватися проти кашлюку. Це забезпечить дитині захист в перші місяці її життя, до отримання нею власних щеплень проти кашлюку.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?
Підозра на правець на Львівщині: захворів 48-річний чоловік