- Головна
- Новини вакцинації
- Двомісячне немовля померло від кашлюку у Вінниці
Двомісячне немовля померло від кашлюку у Вінниці

Двомісячна дівчинка померла внаслідок захворювання на кашлюк у Вінниці. Про це повідомило місцеве ЗМІ з посиланням на обласний департамент охорони здоров’я.
Як повідомили в департаменті, немовля поклали до лікарні наприкінці квітня. Дівчинка народилася на місяць раніше терміну і, відповідно, була в групі підвищеного ризику тяжкого перебігу кашлюку. Отримати щеплення від кашлюку дитина не встигла. Померла вона 14 травня.
Ситуацію з кашлюком в регіоні для ЗМІ прокоментував генеральний директор Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігор Матковський. За словами Матковського, в минулому році захворілих в області було лише 13, а з початку 2024 року – 310. “Варто звернути увагу на те, що за чотири місяці 2024 року, тобто з 1 січня по 30 квітня в області виявили 133 випадки, а за неповний травень маємо ще плюс 177 випадків, – зазначив генральний директор Вінницького ОЦКПХ. – Те що накопичувалося роками, тобто і там недощепили і там, дало спалах — підвищення рівня захворюваності. Якщо є достатній рівень щеплення населення від будь якої хвороби, тоді тримається рівень захисту. Хоча це не виключає поодинокі випадки”.
Чим небезпечний кашлюк?
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть в ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якогомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку. Саме тому багато країн розпочинають планову вакцинацію проти кашлюку з 2 місяців життя, і зсув введення першої дози вакцини в Україні також відбувся: з 3 місяців в попередньому календарі щеплень на 2 місяці в чинному” – пояснює Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, провідний експерт Національного порталу з імунізації.
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
Як я можу захистити дитину від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Важливо: передчасно народжені діти знаходяться в групі ризику тяжкого перебігу кашлюку та інших інфекційних хвороб, тож вакцинувати їх необхідно. Згідно з наказом МОЗ №2070, “Передчасно народжені діти, що є стабільними в медичному розумінні, мають бути щеплені так само, як і немовлята, народжені в строк, якщо маса дитини не є протипоказанням до проведення вакцинації дитини. Незалежно від гестаційного віку доза вакцин не зменшується. Якщо дитина до початку вакцинації проти дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту все ще перебуває в стаціонарі, вакцинація проводиться за віком згідно з чинним Календарем щеплень”.
Також важливо розуміти, що задля захисту майбутньої дитини вагітна може вакцинуватися проти кашлюку. Це забезпечить дитині захист в перші місяці її життя, до отримання нею власних щеплень проти кашлюку.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
На платформі НПІ пройшла науково-практична конференція “Актуалізація національного календаря профілактичних щеплень”
На Львіщині зафіксовано другий випадок правця серед дорослих
Науково-практична конференція “Закон і лікарська практика” пройшла на платформі Національного порталу з імунізації
Як нова редакція Закону про захист населення від інфекційних хвороб може наблизити євроінтеграцію України?
ОФІЦІЙНА ЗАЯВА Громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» щодо візиту Регіонального директора Європейського бюро ВООЗ до російської федерації
Мій шлях до Ради Коаліції за вакцинацію. Наталія Гриньова