Всі діти, яких ви любите, мають право на захист – Федір Лапій
Актуальні питання вакцинації в Україні обговорили в етері програми «Шах і мат» на телеканалі «Відкритий». Чи COVID-19 досі небезпечний для українців, яких інфекцій варто остерігатися дітям та дорослим, чи досконалим є український календар щеплень? На ці та інші питання відповів Федір Лапій – лікар-інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), провідний експерт Національного порталу з імунізації. Деякі відповіді Федора Лапія редакція Національного порталу з імунізації підготувала для вас в текстовому форматі.
Чи COVID-19 досі небезпечний?
Коли ми по декілька разів на день чуємо, як лунає повітряна тривога, всі інші проблеми виходять на другий план. Менше з тим, COVID-19 є в Україні, і щотижня ми реєструємо близько 15 смертей внаслідок цього захворювання. Хто ж ті люди, які госпіталізуються через коронавірусну хворобу та помирають від неї? Це особи з групи ризику, які повинні бути вакциновані, але практично ніхто з них жодного разу не був щеплений.
Кому в першу чергу необхідне щеплення проти коронавірусної хвороби?
В першу чергу – тим, хто в групі ризику. Це люди понад 60 років, особливо понад 75 років, вагітні, люди, що мають серйозні хронічні захворювання незалежно від віку (включно з дітьми).
Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) в квітні проголосувала за нові спрощені рекомендації з вакцинації проти COVID-19, які ще мають бути затверджені МОЗ. Там, зокрема, буде вказано, що якщо людина раніше ніколи не вакцинувалась проти коронавірусу, то зараз достатньо буде достатньо ввести одну дозу вакцини. Наступні (бустерні) дози рекомендовано лише групам ризику.
Чи вакцина проти COVID-19 безпечна?
Зважаючи на велику кількість щеплених та значний проміжок часу, що минув після початку вакцинації, можна робити висновки про безпеку вакцини. Вакцина безпечна як для дітей, так і для дорослих і є ефективною проти важких випадків коронавірусної хвороби.
Яких інфекцій варто остерігатися дітям та дорослим?
Всі діти, яких ви любите, мають право на захист. Тож варто остерігатися всіх інфекцій.
Проти частини з них ми можемо запропонувати захист. Інша справа, що деякі інфекції трапляються рідко, але несуть значну небезпеку, як, наприклад, правець. Нещодавно ми мали випадок хвороби в 13-річної дівчинки в Черкаській області. Дитина провела майже місяць в реанімації. Вона взагалі не була щеплена проти правця. Там була незначна травма, з якою зазвичай не звертаються за медичною допомогою. Переважно такі випадки у невакцинованих потім і мають завершення у вигляді хвороби. Ми мали смертельний випадок дифтерії у жінки старшого віку.
Ми маємо зростання захворюваності на кашлюк. Нагадую, що в нас були дуже низькі рівні охоплення дітей в 2022 році. Вони покращилися в 2023 році, але все одно 15% дітей першого року життя в 2023 році не отримали належні їм 3 дози вакцини при тому, що вакцина є в наявності. Кашлюк найбільш небезпечний для дітей першого року життя, і саме їх має захистити вакцина.
Маємо також зростання випадків кору. Проте це зростання було б більш значним, якби не кампанія з так званої наздоганяючої вакцинації влітку 2023 року, коли мої колеги визначали та щепили тих дітей, які не отримали першу чи другу дозу вакцини. Таким вдалося вакцинувати понад 90% дітей, що не були щеплені згідно з Календарем.
Чи досконалим є Національний календар щеплень?
Я вважаю, що наші діти нічим не гірші за дітей в інших країнах і мають таке саме право на захист, як діти в Німеччині, Великій Британії або Канаді.
Наразі згідно з українським календарем ми забезпечуємо вакцинацію проти 10-ти інфекційних захворювань. Ті, хто мають щонайменше одну дитину в сім’ї, знають про ротавірусну інфекцію, коли діти мають високу температуру, блювоту та діарею; багато з них потребують госпіталізації. Цю хворобу можна попередити вакцинацією, і вакцина входить до календарів щеплень багатьох країн світу, але поки відсутня в українському. Також до календарів багатьох країн світу входить вакцинація проти пневмококової інфекції. Бактерія пневмокок викликає отит (запалення вух), пневмонію (запалення легень), сепсис (зараження крові), остеомієліт (ураження кісток), менінгіт (запалення оболонок головного мозку). Також вакцинацією можна профілактувати рак шийки матки, спричинений вірусом папіломи людини. Наші жінки мають таке саме право на попередження раку шийки матки або інших онкозахворювань, що пов’язані з ВПЛ, як і жінки з інших країн.
Які щеплення Ви самі робите в дорослому віці?
Я ревакцинуюсь проти дифтерії та правця кожні 10 років. Додатково до календаря щеплень я вакцинований проти жовтої лихоманки, кліщового енцефаліту та пневмококової інфекції. Щорічно роблю щеплення проти сезонного грипу.
Повністю етер можна переглянути за посиланням
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
35 тисяч доз вакцини проти сказу отримають регіони України у вересні
“Гарячі” запитання про вакцинацію: роз’яснює Федір Лапій
Дайджест про вакцинацію в Україні та світі: сьомий випуск
Опитування для медпрацівників: поширені питання про вакцинацію від батьків та освітян
Спільна заява МОЗ, МОН, ЮНІСЕФ та ВООЗ щодо важливості вакцинації напередодні навчального року
60 тисяч доз дитячої вакцини від 5 хвороб в Україну доставив ЮНІСЕФ