Понад 18 тисяч доз вакцини проти дифтерії та правця для рутинних безоплатних щеплень доставлено в Україну
Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я України вакцину проти дифтерії та правця (АДП-М) зі зменшеним вмістом антигену на запит МОЗ придбало державне підприємство Медичні закупівлі України.
Першу партію вакцини — 1 039 500 доз — доставили в Україну у лютому 2024 року. Тепер надійшла друга партія — 18 300 доз. Наразі вакцина доставлена на склад МЗУ та буде розподілена згідно з потребами до регіонів країни.
Препарат містить очищені правцевий та дифтерійний анатоксини, тобто вакцина є комплексною та захистить як від правцю, так і від дифтерії. Вона буває в різних комбінацях: дифтерія+кашлюк + правець (АаКДП, АКДП), або ж дифтерія+ правець (АДП, АДП-М).
Згідно з національним Календарем профілактичних щеплень, для вакцинації дітей проти дифтерії, кашлюку, правця на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Ці вакцини використовуються для щеплення дітей до 6 років 11 місяців 29 днів.
Вакцинація АКДП (АаКДП) вакциною здійснюється у: 2 місяці (перше щеплення), 4 місяці (друге щеплення), 6 місяців (третє щеплення). У 18 місяців проводиться ревакцинація.
Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (далі — АДП), наступну у 16 років — анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (далі — АДП-М).
Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказаннями, які раніше були щеплені, проводять АДП-М у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією АДП-М з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення АДП-М. Важливо: ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця необхідно проводити кожні 10 років незалежно від віку. На жаль, існує міф, що людям похилого віку не потрібна ревакцинація проти дифтерії та правця, і це упередження можете призводити до трагічних наслідків. Так, в 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії. Згідно даних Центру громадського здоров’я, за 11 місяців 2023 року, відповідно до Календаря профілактичних щеплень ревакцинацію від дифтерії отримало лише 47,8% від запланованої кількості дорослих осіб, що є недостатнім. В 2022 році згідно даних, наданих Центром громадського здоров’я на запит редакції, в Україні було зафіксовано 2 випадки дифтерії: в Тернопільській та Львівській областях.
Нагадаємо, безоплатні щеплення проти 10 інфекційних хвороб входять до Національного календаря профілактичних щеплень. Зокрема, дитина має отримати щеплення проти таких захворювань, як:
- туберкульоз
- гепатит B
- кір
- епідемічний паротит
- краснуха
- дифтерія
- правець
- кашлюк
- поліомієліт
- хіб-інфекція
Усі вакцини за цим календарем в Україні є безоплатними для дітей та дорослих. Тож перевірте, чи має ваша дитина всі необхідні щеплення відповідно до віку. Згадайте, чи отримали ви ревакцинацію упродовж останніх 10 років. Подбайте також про вакцинацію (у т. ч. і бустерними дозами) проти COVID-19 — вона не входить до календаря профілактичних щеплень, але є у кожній області та безплатна для населення.
Якщо графік вакцинації порушено (пропустили якесь зі щеплень), не потрібно розпочинати курс імунізації спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу. Тож зверніться до терапевта, сімейного лікаря чи педіатра — спеціаліст допоможе вам скласти індивідуальний графік щеплень, або його можна розрахувати самостійно за допомогою чат-боту з вакцинації (шукайте в телеграмі UaVaxBot).
Інші новини
«Стратегія кокона»: вся сім’я захищає немовля від кашлюку
Розпочалися просвітницькі зустрічі на тему вакцинації в рамках нового етапу проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Вакцинація – це інвестиція у власне здоров’я. Галина Янченко
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!