В Україні проведуть кампанію з вакцинації проти дифтерії та правця – МОЗ
Про необхідність проведення в Україні кампанії з вакцинації дітей та дорослих проти дифтерії та правця заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко під час засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Міністр охорони здоров’я наголосив на необхідності проведення на місцях окремих нарад з керівниками департаментів охорони здоровʼя й медичних закладів щодо готовності до реагувань на випадок спалаху інфекційних хвороб. Серед пріоритетних рішень Державної комісії з питань ТЕБ та НС — проведення додаткового раунду вакцинації дітей та ревакцинації дорослих проти дифтерії та правця. За підсумками 2023 року рівень вакцинації проти дифтерії та правця серед українців на 37 % нижчий, ніж в країнах ЄС. У 2023 році лише 151 697 дітей отримали щеплення. Решта — попри безперебійну наявність вакцини у медзакладах на рівні регіонів — пропустили щеплення. Найменші показники — у Закарпатській, Івано-Франківській та Тернопільській областях.
«Питання вакцинації проти дифтерії та правця — як дітей, так і дорослих — під час війни вкрай актуальне, особливо коли доступ до медичної допомоги може бути ускладненим чи тимчасово обмеженим. Дифтерія — досить важке інфекційне захворювання, правець — часто летальна хвороба, яка передається найчастіше через інфіковані рани. Жодна людина не має постраждати від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією. Медична система надає можливість отримати щеплення як в пунктах щеплень, так і завдяки виїзним сесіям до громад. Тому батькам важливо перевіряти вакцинальний статус свій і дітей та в разі пропуску щеплення звернутися до найближчої амбулаторії та скорегувати графік щеплень», — наголосив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Щоб захистити дітей та дорослих від вакцинокерованих інфекцій та не допустити спалахів хвороб, особливо під час війни, міністр охорони здоров’я наголосив під час засідання на необхідності проведення додаткових раундів з імунізації проти кашлюка, дифтерії та правця серед дітей та ревакцинації дорослих. Зокрема, йшлося про проведення додаткових вакцинальних сесій у громадах: виїзди медичних бригад до віддалених районів та сіл, роз’яснювальна робота з батьками та посилена співпраця з освітянами і місцевою владою.
Довідково: згідно з Національним календарем щеплень, діти отримують щеплення проти трьох небезпечних хвороб – кашлюку, дифтерії та правця – в 2,4, 6 та 18 місяців вакциною АКДП (чи вакциною АаКДП за власний кошт). Ревакцинація дітей проти дифтерії та правця проводиться в 6 років вакциною АДП та в 16 років – вакциною АДП-М. Перша ревакцинація дорослих проти дифтерії та правця вакциною АДП-М проводиться в 26 років і надалі – кожні 10 років.
Важливо: ревакцинацію дорослих проти дифтерії та правця необхідно проводити кожні 10 років незалежно від віку. На жаль, існує міф, що людям похилого віку не потрібна ревакцинація проти дифтерії та правця, і це упередження можете призводити до трагічних наслідків. Так, в 2023 році було зареєстровано смерть 73-річної жінки від дифтерії на Київщині. Хвора була госпіталізовано до лікарні, проте її життя не вдалось врятувати через довготривале самолікування й ускладнення, що виникли внаслідок хвороби. Також з’ясовано, що померла не була вакцинована проти дифтерії.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ