В Одесі працює програма з вакцинації дітей проти вірусу папіломи людини
В Одесі продовжує роботу міська програма з безоплатної вакцинації дітей від вірусу папіломи людини (ВПЛ). Про це повідомляють у Одеській міській раді.
На сесії Одеської міської ради 26 червня 2024 року депутати підтримали збільшення фінансування за відповідним пунктом програми “Здоров’я” на 7 млн. грн. Це забезпечить проведення щеплення другою дозою вакцини проти ВПЛ дітей, які вже вакциновані першою дозою. Крім цього, понад 850 дітей будуть додатково щеплені першою дозою препарату.
Для щеплень проти ВПЛ в Одесі наразі використовується квадривалентна вакцина Гардасил, що забезпечує захист проти 4-х типів ВПЛ. Вірус папіломи людини поширюється статевим шляхом, тому найефективніше проводити вакцинацію у віці 9–14 років, до початку статевого життя.
Щеплення від ВПЛ є рекомендованим, але поки не входить до Національного календаря вакцинації в Україні, тому вакцина від ВПЛ, яка є високовартісною, за кошти державного бюджету не закуповується.
Іноваційна програма вакцинації дітей від ВПЛ за кошти міського бюджету почала працювати в Одесі минулого року. На сьогодні програми, в рамках яких пацієнти можуть щепитися безоплатно, діють також у Полтаві, Києві, Луцьку, а також у Ковелі та на Львівщині.
“Безоплатна вакцинація від ВПЛ проводиться в усіх дитячих міських поліклініках Одеси. Для додаткової інформації про можливість отримати щеплення батьки можуть звертатися до педіатра, з яким укладено декларацію”, – зазначають в Одеській міській раді.
Що таке ВПЛ і в чому його небезпека?
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років. Найнебезпечнішими є 16 і 18 типи ВПЛ, які викликають до 70% випадків раку шийки матки.
Вірус папіломи людини передається головним чином під час статевого акту, тож більшість людей інфікуються ВПЛ незабаром після того, як починають вести статеве життя (інфікуватись можна як під час вагінального, так і під час анального чи орального сексу через контакт із зараженою шкірою або слизовою оболонкою статевих органів). Але симптоми можуть виникати навіть через багато років після контакту із інфікованою людиною, тому не завжди можна визначити, коли саме сталося інфікування.
Зараження також відбувається при прямому контакті з ураженою шкірою. Також можлива передача ВПЛ від матері до дитини під час пологів.
В залежності від онкогенного потенціалу (здатності призводити до онкологічних захворювань) виділяють штами високого (типи 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68) та низького (типи 6, 11, 42, 43, 44) ризику.
На частку двох типів високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.
Щеплення проти ВПЛ включені до національних календарів багатьох країн світу і показали відмінні результати в профілактиці онкологічних захворювань, асоційованих з ВПЛ. Найбільш ефективною вакцинація є у віці від 9 до 14 років. В Україні вакцинація проти ВПЛ є рекомендованою, тобто може бути за бажанням пацієнта проведена його власним коштом; також можливі закупівлі вакцин коштом місцевих бюджетів. Наразі в світі використовуються три вакцини проти ВПЛ: Церварикс, Гардасил (зареєсстровані в Україні та доступні в аптечній мережі) та Гардасил 9 (зареєстрована в Україні, але наразі відсутня на українському ринку).
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Новий крок України у боротьбі з раком шийки матки
Розпочався третій рік просвітницької роботи з теми імунопрофілактики у межах проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Грип. Як запобігати та лікувати? Пояснює лікар
Стартувала доставка майже двох мільйонів доз вакцини АДП-м у регіони України – ЦГЗ
48-річний чоловік помер від правця на Львівщині
Грип та COVID-19 в Україні: що нового?