Троє людей померло від сказу на Харківщині у 2024 році
В 2024 році на Харківщині зареєстровано 3 летальних випадки серед людей внаслідок сказу. В усіх випадках джерелом інфекції для людей стали домашні коти. Про це повідомила Любов Махота, головна санітарна лікарка Харківської області, генеральна директорка ДУ “Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб”.
“В Харківській області в минулому році зареєстровано три випадки сказу в людей. До цього періоду ми мали три випадки за останні 10 років. Тобто сказ у людей – це надзвичайна ситуація. Якщо взяти довоєнні роки – 2019, 2020, 2021, то ми мали 94 випадки сказу у тварин за три роки. Зараз ми маємо за минулий рік (2024 – ред.) 95 випадків. У 2023 році – і того більше, було 117 випадків сказу у тварин. Це велика цифра, вона пояснюється воєнними діями, оскільки не проводиться імунізація лисиць, не контролюється їх чисельність”, – зазначила Любов Махота.
Важливо розуміти, що осередками сказу в Україні можуть бути як дикі, так і домашні тварини, зокрема – собаки та коти.
“Спеціалісти з Всесвітньої організації охорони здоров’я називають феноменом України, що у нас оці три випадки сказу у людей – ви ж розумієте, що всі вони померли, вони не звернулися за медичною допомогою, – що вони всі були пошкрябані котами. Саме котами. Ні в одній країні коти не стоять на такому високому щаблі, як у нас. Мабуть, половина з усіх тварин, у яких зареєстрований сказ, 44, — це коти. З 44 котів, у яких підтверджено сказ у 2024 році, 11 – бродячих, а 33 – домашні. Це в основному, сільська місцевість. Та й взагалі 82% з усіх випадків зареєстрованого сказу у тварин – це сільська місцевість. Тобто десь село, приватний будинок, забігла лисиця, проконтактувала з домашніми тваринами. До речі, і серед корів, і серед кіз, і серед великої рогатої худоби, і серед середньої рогатої худоби також реєструються випадки сказу”, – проінформувала головна санітарна лікарка Харківщини.
Що таке сказ?
Сказ – це захворювання, викликане рабівірусом. У 100% випадків – смертельне.
Як можна заразитися сказом?
Вірус передається через укус інфікованою твариною або ослинення нею пошкодженої шкіри чи слизових оболонок людини. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила чи ослинила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.
Які ознаки та симптоми сказу?
Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома.
Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми:
- дратівливість та агресивність;
- хаотичні рухи та збудження;
- розгубленість, галюцинації;
- м’язові спазми і незвичайні пози;
- судоми;
- слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла);
- надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику;
- вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання;
- страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь).
Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила тварина?
Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення пошкодженої шкіри чи слизових оболонок.
Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу.
Лікарі якнайшвидше вводять вакцину проти сказу (Індираб, Верораб, Рабівакс-С чи Рабіпур; після вакцинації можна вживати алкоголь та вести звичайний спосіб життя). Схема вакцинації: 0-3-7-14-28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує. В наступних випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина:
- Широкі укуси(більше 5см);
- Глибокі укуси (що дістають до м’язів);
- Будь-який укус, нанесений дикою твариною;
- Безпосередній контакт з кажанами;
- Будь-який укус або ослинення пошкодженої шкіри наступних ділянок:
голова;
шия;
руки;
промежина; - Ослинення слизових оболонок навіть без їх ушкодження.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС ‘Коаліція за вакцинацію’”.
Інші новини
9 людей захворіло на гепатит А в Золотоноші у 2025 році
Розвінчання 5 найпоширеніших міфів про протипоказання до вакцинації від сімейної лікарки Зої Чорної
Офіційне повідомлення ГС “Коаліція за вакцинацію” щодо подальшої роботи з підтримки імунопрофілактики в Україні
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин