- Головна
- Новини вакцинації
- Вірус папіломи людини. Чому вакцинація в підлітковому віці – найкращий захист
Вірус папіломи людини. Чому вакцинація в підлітковому віці – найкращий захист

Нещодавно відзначався Міжнародний день обізнаності про вірус папіломи людини (ВПЛ). На жаль, кількість випадків ВПЛ-асоційованих онкозахворювань в Україні залишається високою у порівнянні з країнами ЄС. Тож ми звернулися до лікаря-педіатра Ігоря Романовського, щоб нагадати читачам про небезпеку цього вірусу та можливість захиститися від нього шляхом вакцинації дітей. Ми обговорили, коли варто розпочинати курс щеплень, хто в першу чергу повинен отримати щеплення та наскільки ефективною є вакцинація, а також інші важливі питання щодо збереження здоров’я дітей.
Пане Ігорю, нагадаємо читачам, що таке вірус папіломи людини та чим він небезпечний?
Вірус папіломи людини (ВПЛ) – це надзвичайно поширений вірус, яким хоча б раз у житті інфікується майже 80% людей. Він передається переважно статевим шляхом, але також через контакт зі шкірою та слизовими оболонками, тому інфікування можливе навіть без проникного статевого акту.
Вірус папіломи людини (ВПЛ) має понад 200 штамів, але найбільшу загрозу для людини, звісно, становлять так звані високоонкогенні штами. Типи ВПЛ 16 і 18 є найнебезпечнішими з останніх, оскільки вони викликають близько 70% випадків раку шийки матки, а також 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки та 63% раку статевого члена.
ВПЛ типів 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68 також належать до високоонкогенних, оскільки можуть спричиняти рак шийки матки та інші види раку.
Типи 6 та 11 викликають 90% випадків гострих кондилом (генітальних бородавок) – доброякісних, але дуже неприємних уражень шкіри та слизових оболонок, що потребують лікування.
Але! Рак шийки матки, інші види раку та інші захворювання, спричинені перерахованими штамами ВПЛ, можна попередити завдяки ВАКЦИНАЦІЇ!
Вакцина проти ВПЛ формує імунітет до небезпечних типів вірусу ще до їхнього потрапляння в організм, запобігаючи розвитку передракових станів і раку в майбутньому.
Ігор Романовський зі своїми колегами з клініки Dr.Romanovskiy. Одеса, 2024 рік.
В якому віці рекомендовано розпочинати вакцинацію від ВПЛ?
Рекомендований вік для вакцинації від ВПЛ – 9–14 років, хоча за потреби щеплення можна зробити й пізніше. Вакцинація від ВПЛ у підлітковому віці є оптимальною, тому що:
- Формується імунітет до першого контакту з вірусом. Вакцина працює як профілактичний засіб – вона не лікує вже наявну інфекцію, а створює потужний імунний захист до можливого інфікування. Тому щеплення найефективніше, коли вводиться до початку статевого життя.
- Вища імунна відповідь у дітей та підлітків. Дослідження показують, що у молодшому віці організм виробляє більше антитіл у відповідь на вакцину, ніж у дорослих. Це означає сильніший та триваліший захист.
- Особлива вразливість дівчат до 18 років. Це пов’язано з анатомічними особливостями шийки матки, яка в підлітковому віці має зону трансформації епітелію, більш сприйнятливу до ВПЛ-інфекції.
- Більшість людей інфікуються ВПЛ у перші кілька років після початку статевого життя, а ризик зараження дуже високий навіть після одного контакту
Ранній початок статевого життя та недостатня поінформованість про методи захисту (наприклад, презервативи, які не забезпечують 100% захисту від ВПЛ) підвищують імовірність інфікування. Тому вакцинація в підлітковому віці дає можливість знизити ризик онкологічних захворювань у майбутньому.
Проте дорослим вакцинація також може бути показана, якщо вони не отримали щеплення раніше. Більшість із них, ймовірно, вже контактували з вірусом папіломи людини. Водночас наявність нового статевого партнера є фактором ризику нового або повторного інфікування ВПЛ у будь-якому віці. Якщо ж пара перебуває у взаємно моногамних стосунках і не планує це змінювати, ризик нового інфікування відсутній. Оптимальним є проведення вакцинації до 26 років, проте за наявності факторів ризику щеплення доцільне і після цього віку. Згідно з інструкціями до вакцин проти ВПЛ, їх можна вводити до 45 років, а для 9-валентної вакцини вікові обмеження не зазначені.
Ігор Романовський приймає маленьких пацієнтів, Одеса.
Яка схема вакцинації від ВПЛ?
Згідно з інструкціями до вакцин, що зареєстровані в Україні, для вакцинації у віці 9–14 років достатньо двох доз вакцини з інтервалом у 6–12 місяців. Якщо вакцинацію розпочинають у 15 років і пізніше, вводять три дози за схемою (0–1,2–6 місяців в залежності від вакцини).
Разом з тим, у 2022 році Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) оприлюднила дані, що одна доза вакцини від ВПЛ також може забезпечити достатній рівень захисту.
Зазначу, що ці дані актуальні лише для осіб, що не мають імунодефіциту: для останніх рекомендовано схему з трьох доз незалежно від віку.
Наразі деякі країни (наприклад, Велика Британія та Австралія) вже впроваджують однодозову вакцинацію певних категорій населення. Таку схему вакцинації проти ВПЛ буде запропоновано й дівчатам 12-13 років в Україні після оновлення Календаря щеплень у 2026 році.
Ігор Романовський на навчанні “PedSmart. Педіатрія”, 2024 рік. Організатор заходу – Українська Академія Педіатричних Спеціальностей.
Чи є відмінності у тому, якою вакциною щепити дитину?
Наголошую, що дитину важливо вакцинувати тією вакциною, що є в наявності. Всі вакцини, що зараз доступні в Україні, безпечні, ефективні та мають досвід використання в світі. Наразі вакцинація проти ВПЛ ще не входить до Національного календаря щеплень, тож вона може бути придбана коштом пацієнта за його бажанням та за відсутності протипоказань до вакцинації проти ВПЛ. На комерційному ринку України зараз присутні три вакцини: 2-валентна, 4-валентна та 9-валентна.
2-валентна вакцина орієнтована на захист від двох найбільш небезпечних високоонкогенних типів ВПЛ — 16 та 18, які спричиняють більшість випадків раку шийки матки та інших ВПЛ-асоційованих видів раку (ануса, вульви, піхви, статевого члена, ротоглотки).
4-валентна вакцина, окрім згаданих типів 16 та 18, надає захист від 6 та 11 типів ВПЛ, які є найпоширенішою (в 90% випадків) причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок).
9-валентна окрім перерахованих вище типів 16, 18, 6, 11 забезпечує захист від додаткових п’яти високоонкогенних типів ВПЛ – 31, 33, 45, 52 і 58, які також спричиняють рак шийки матки та інші види раку.
Схеми вакцинації цими вакцинами подібні, але у двовалентної інтервал між двома дозами трохи коротший (мінімум 5 місяців, а у 4- та 9-валентної – 6 місяців).
Побічні ефекти у вакцин також подібні: можливі місцеві реакції (почервоніння, біль у місці ін’єкції), легке підвищення температури, загальна слабкість.
Отже, вибір вакцини залежить від потреб пацієнта та рекомендацій лікаря.
Ігор Романовський вакцинує від грипу коліжанку, Одеса.
Чи потрібно вакцинувати проти ВПЛ хлопчиків? Якщо так, то в якому віці рекомендовано це робити?
Так, вакцинація від ВПЛ рекомендована й хлопчикам. Вона захищає їх, в першу чергу, від раку анального каналу, статевого члена, ротоглотки, які викликаються онкогенними типами ВПЛ. Також вакцинація від ВПЛ захищає хлопчиків від гострих кондилом (генітальних бородавок), які у 90% випадків спричинені 6 і 11 типами ВПЛ
Гострі кондиломи (аногенітальні бородавки) спричиняють значний фізичний і психологічний дискомфорт. Кондиломи можуть з’являтися на статевих органах, у паховій області, навколо анального отвору. Їхнє лікування складне, вони часто повертаються навіть після видалення. Тому вакцинація – це найкраще рішення.
Оптимальний вік для вакцинації хлопчиків, як і дівчаток, – 9–14 років, до початку статевого життя, щоб максимально знизити ризик зараження. ВООЗ і CDC рекомендують вакцинувати хлопців до 26 років, але щеплення може бути доцільним і в старшому віці, якщо чоловік ще не був інфікований усіма штамами ВПЛ.
Сучасне холодове обладнання для зберігання імунобіологічних препаратів у клініці Dr.Romanovskiy. Одеса.
Чи є можливість вакцинуватися проти ВПЛ безкоштовно?
Наскільки я поінформований, є низка громад в Україні (зокрема Одеська міська, Київська міська, Ізмаїльська міська, Вінницька міська, Львівська міська тощо), де працюють міські програми з вакцинації від ВПЛ. Тобто громада закуповує вакцину для певної когорти дітей. Це дуже гарні ініціативи! Але треба зазначити, що, на жаль, вони охоплюють дуже незначний прошарок дітей. А захищати треба усіх, тому я рекомендую батькам заощадити кошти з сімейного бюджету та все ж таки придбати вакцину, якщо в їхній громаді подібна програма відсутня.
Разом з цим, маємо гарні перспективи: з 2026 року в Україні планується впровадження загальнонаціональної програми безкоштовної вакцинації від ВПЛ для дівчат віком 12–13 років. Як інформує МОЗ України, за наявності достатнього фінансування програма може бути розширена на хлопців 12 – 13 років та підлітків до 15 років.
Підсумовуючи, можу сказати: ніщо не може бути важливішим за життя дитини без страху захворіти на рак. Тому звертаюся до батьків: не вагайтеся, плануйте вакцинацію! Хай ваші діти будуть захищені від раку на все життя!
Працівниці-лікарки клініки Dr.Romanovskiy. Одеса, 2024 рік.
Спілкувалась Ганна Лєснікова, менеджерка спеціальних проектів Національного порталу з імунізації.
Фото надані спікером на запит редакції.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
Міфи та правда про туберкульоз
Вебінар “Батьківство без стресу” пройшов на платформі Національного порталу з імунізації
Профілактична вакцинація проти сказу
Зимова Школа Вакцинації-2025 пройшла в Закарпатській області
Медичні заклади України отримали 100 тисяч доз комбінованої вакцини ПЕНТА-Hib
Хибні протипоказання: чому не варто відкладати вакцинацію