- Головна
- Новини вакцинації
- Нові вимоги до умов зберігання вакцин: роз’яснення експерта
Нові вимоги до умов зберігання вакцин: роз’яснення експерта

Дотримання так званого “холодового ланцюга” під час транспортування та зберігання вакцин критично важливе для збереження ефективності цих препаратів. Саме тому для кінцевого споживача надзвичайно важливо розуміти, чи дотримано умови “холодового ланцюга” як під час доставки вакцини до медзакладу, так і безпосередньо під час її зберігання в цьому медзакладі. Впевненість в дотриманні належних умов зберігання та транспортування вакцин, в свою чергу, значно підвищує прихильність пацієнтів до вакцинації.
Зміни до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 595 дозволять оптимізувати всі процеси, пов’язані з транспортуванням та зберіганням вакцин, забезпечити максимально ефективний контроль цих процесів та привести їх у відповідність до світових стандартів. Це дозволить медичним працівникам ще впевненіше пропонувати вакцинацію, а пацієнтам – ще впевненіше приймати свідоме рішення захистити своє здоров’я шляхом вакцинації.
Документ, що регламентує порядок забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, був затверджений Міністерством охорони здоров’я України у 2011 році (наказ № 595). У 2024 році, цей порядок зазнав суттєвих змін, які були відображені у нових редакціях наказу від 2 жовтня 2024 року № 1682 від та від 24 жовтня 2024 року № 179. З 27 травня 2025 року ці зміни вступають в силу. Що зміниться для медичних працівників і чому ці зміни позитивні, роз’яснює голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), кандидат медичних наук, член Європейської Технічної Консультативної Групи Експертів з імунізації (ETAGE) Федір Лапій.
Про актуальність та важливість змін до наказу №595 стосовно дотримання “холодового ланцюга”
Від холодового ланцюга – від того, як зберігається вакцина на етапі транспортування та на етапі перебування в закладі охорони здоров’я – залежить дуже багато. В першу чергу від цього залежить якість вакцини. Під якістю вакцини я маю на увазі те, чи на неї буде формуватися імунна відповідь, тобто чи вона буде вас захищати від інфекційних хвороб. По-друге, коли деякі вакцини – наприклад, такі як від дифтерії та правця – піддаються заморозці, дії дуже низьких температур, то при цьому не лише втрачається здатність вакцини формувати імунну відповідь, а ще й підвищується ризик побічних ефектів – таких як холодні абсцеси чи виражена місцева реакція. Тож те, що направлене на зберігання якості вакцини, звичайно, повинно вітатися. Це практика, що існує в інших країнах, які дотримуються високих стандартів зберігання вакцини на етапах виробництва, транспортування та зберігання безпосередньо в закладах охорони здоров’я.
Тож те, що прописано в новому наказі, насправді наближає Україну до світових стандартів, до кращих світових практик зберігання вакцин і забезпечує українцям доступ до якісних, ефективних, безпечних вакцин. Це кращі практики, які існують у світі, це підвищення стандартів якості. Я б сказав, що в чомусь це євроінтеграційний наказ. Бо якщо Україна має стратегію рухатися до країн Євроспільноти, то такий наказ є необхідним з точки зору євроінтеграції.
Про обґрунтованість вимоги використання лише спеціалізованого холодового обладнання для зберігання вакцин
Варто зазначити, що про практики використання спеціальних фармацевтичних холодильників в Україні вже говорять дуже давно. Вже протягом, мабуть, років десяти мова йшла про те, щоб в Україні запровадити практику використання непобутових холодильників. Адже побутові холодильники можуть часто ламатися, часто давати збої дотримання температури. Під час контрольного вимірювання температури побутові холодильники неодноразово “підморожували” та демонстрували різницю температури на різних полицях. Всі ці фактори можуть вплинути на зберігання і, відповідно, на якість вакцини. Фармацевтичні холодильники – це більш високий щабель забезпечення якості вакцин. Якщо говорити про цей наказ, то він був оприлюднений восени 2024 року. А набуває чинності зараз. в травні 2025 року. Гадаю, що всі, хто піклується про своїх декларантів, могли пдіготуватися до впровадження змін, адже з моменту оприлюднення наказу минуло пів року. Тож тут можна було організуватися заради того, аби декларанти отримували вакцини, які ефективно захищатимуть їх від інфекційних хвороб.
Про нерівні умови, в яких опинились медичні заклади різної форми власності
Я поділяю стурбованість колег, які працюють в приватних медичних закладах і які уклали декларації в рамках пакету НСЗУ, проте, на відміну від комунальних закладів, не отримали спеціалізованого холодового обладнання для зберігання вакцин. Згоден, що вони опинилися не в рівних умовах з комунальними неприбутковими закладами (КНП). Адже КНП отримали від держави в рамках оновлення системи холодового ланцюга фармацевтичні холодильники протягом останніх кількох років. А от приватні заклади, які мають договір з НСЗУ, і в рамках пакету надають послуги для населення як первинна медична допомога, на превеликий жаль, могли покластися лише на свої власні ресурси. На мою думку, це несправедливо. Це ставить в нерівні умови надавачів послуг, які працюють за пакетом первинної медичної допомоги від НСЗУ для блага громадян України. Адже наша мета – забезпечити доступ всіх громадян України до якісних лікарських засобів – зокрема, до вакцин. Можливо, існують юридичні моменти, пов’язані з передачею майна на баланс від держави. Тут юристи мають прокоментувати можливість надання закладам приватної форми власності холодильного обладнання, яке було поставлено в рамках спільних проєктів Світового банку та МОЗ України.
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації в рамках реалізації меморандуму щодо спільних намірів з розвитку імунопрофілактики між МОЗ України, ЦГЗ України та ГС “Коаліція за вакцинацію”.
Інші новини
На платформі Національного порталу з імунізації пройшла науково-практична конференція для медиків
В Сарнах собака, хворий на сказ, покусав двох людей
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір
В рамках Коаліції за вакцинацію створено Департмент освітньо-навчальних програм
Спалах гепатиту А зафіксовано в Києві
Як громади можуть змінити хід імунізації: інтерв’ю з доктором Ярно Хабіхтом