Вакцинація пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Ірина Волошина
Національний портал з імунізації було запущено під час минулорічного Європейського тижня імунізації. І це зовсім не випадковий збіг обставин! Адже поява подібного ресурсу в Україні стала черговою сходинкою до інтеграції України в європейський медичний простір.
З нагоди Європейського тижня імунізації 2024 пропонуємо до вашої уваги серію інтерв’ю з фахівцями та громадськими діячами, які щодня наближають впровадження в Україні європейських практик та підходів до вакцинації. Першою своїм досвідом та знаннями з нами поділилался Ірина Волошина – докторка медичних наук, професорка Тренінгового центру Сімейної медицини Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця (м.Київ) – яка не лише керується сучасними європейськими протоколами в своїй роботі, а й активно займається навчанням медичних працівників, підвищуючи вакцинальну культуру в Україні. Ми поговорили з пані Іриною про упередження та стереотипи, які досі існують в нашому суспільстві щодо вакцинації пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, про шляхи подолання цих стереотипів для захисту життя та здоров’я пацієнтів, а також про особливості комунікації з самими пацієнтами.
Пані Ірино, в українському суспільстві досі існує стереотип, що пацієнтам з хронічними хворобами - зокрема, з серцево-судинними захворюваннями - вакцинуватися не потрібно й навіть небезпечно. Яка позиція сучасної доказової медицини з цього питання? Чому багато вузьких фахівців і досі відмовляють таких пацієнтів від щеплень? Як можна вирішити цю проблему?
Від серцево-судинних хвороб в Україні помирає, на жаль, більшість людей, незважаючи на наявні ефективні методи діагностики, ліки і засоби профілактики. Інсульт, інфаркт міокарду, смертельні тромбози виникають навіть у людей вже з віку 30-40 років і понад. Мало хто в немедичній спільноті знає, що вакцинація від певних станів може сприяти зменшенню кількості смертей від цих станів та значно знижувати ризик повторних кардіоваскулярних подій.
Якщо подивитись в міжнародні настанови з лікування серцевої недостатності, ішемічної хвороби серця, аритмій, то там чітко зазначена користь від вакцинації для таких пацієнтів. Ці рекомендації базуються на результатах клінічних досліджень за участі тисяч пацієнтів з хворобами серця та судин, де порівнювали групи вакцинованих і невакцинованих пацієнтів. В Україні питанням вакцинації приділяється значно менше уваги. Як приклад, лише в цьому році на конгресі кардіологів вперше прозвучала доповідь про користь вакцинації від грипу для людей з серцево-судинними хворобами. До цього жодного разу програмі конгресуі кардіологів України таких обговорень не проводилось.
На превеликий жаль, я і досі спостерігаю ситуації, коли дітям з вадами серця деякі кардіохірурги пишуть «не рекомендовано» щодо вакцинації. Такі сценарії є неприпустимими, адже рішення щодо недопуску до вакцинації таких дітей не мають жодних науково обґрунтованих підстав і завдають значної шкоди здоров’ю дитини.
В колі сімейних лікарів ми значно частіше обговорюємо і проводимо навчання щодо вакцинації. Дуже б хотілось би налагодити діалог з лікарями-спеціалістами щодо відпрацювання алгоритмів перенаправлення та уніфікувати рекомендації для пацієнтів щодо вакцинації.
Якими додатковими вакцинами (окрім календарних) мають бути захищені пацієнти з серцево-судинними захворюваннями?
Перш за все – це обов’язкова щорічна вакцинація від грипу. Всі, хто має вже встановлений кардіологічний діагноз або цукровий діабет (який так само збільшує ризик інсультів та інфарктів), мають бути захищені від грипу шляхом вакцинації. В США, Великій Британії та інших країнах з розвинутою медичною системою, людей з високим серцево-судинним ризиком вакцинують в першу чергу, навіть на декілька тижнів раніше, ніж інших осіб.
На другому по значущості місці стоїть вакцинація від пневмококової інфекції та COVID-19, адже пневмококи спричиняють запалення легень і сепсис, які є смертельною загрозою для людей з хворим серцем. Запальний процес, спричинений вірусом грипу, COVID-19 чи бактеріальною інфекцією (пневмокок, Hib, кашлюк тощо) є прямою причиною тромбоутворення та, відповідно, загострює усі існуючі хронічні стани та призводить до їх дестабілізації. Як наслідок, зростає ризик важкого перебігу і госпіталізацій таких пацієнтів. Коли людина з хронічною хворобою, навіть в компенсованому стані, приймає щодня 4-6 препаратів, а на тлі інфекції додається ще стільки ж препаратів з антибактеріальною і протизапальною дією, шанси на одужання є меншими, аніж у людей з легким перебігом хвороби.
Вітряна віспа, менінгококовий менінгіт, кір, кашлюк, гепатит В також представляють загрозу для людей з серцево-судинними хворобами, тому важливо знати, що від цих інфекцій існують ефективні і безпечні вакцини. Будь-яка з цих інфекцій може мати тяжкий перебіг, навіть зі смертельними наслідками, у людини, яка вже перенесла інфаркт, інсульт, або мала операцію на серці чи судинах.
Фактично, вакцинація є запорукою уникнення (або легкого перебігу) інфекційних хвороб, від яких пацієнти мають бути вакциновані.
Чи більшість Ваших пацієнти вакциновані? Які аргументи Ви зазвичай озвучуєте, аби пояснити їм необхідність профілактичних щеплень?
Я щиро пишаюсь, що в 2020 році мені вдалось відкрити першу Приазовську студію вакцинації в м.Бердянськ і надати можливість людям з Приазов’я отримувати усі доступні в Україні щеплення. Всі мої пацієнти знали про важливість профілактичних щеплень і, коли почалась війна, мали значно менше проблем зі здоров’ям, а також краще інтегрувались в медичні системи інших країн, ніж інші люди, які не мали всіх потрібних курсів щеплень.
Як спеціаліст, який консультує людей зі складними, комбінованими захворюваннями (кардіо-ревматологічний профіль, гастро-ендокринологічні хвороби тощо) я вже на першій консультації формую необхідний план щеплень для того, щоб пацієнт спрямовував усі зусилля не на боротьбу з інфекцією, а на попередження цих неприємностей.
Я інформую пацієнтів про проблеми антибіотикорезистентності, ризик вторинної інфекції в стаціонарах, необхідність уникати тривалого вживання протизапальних ліків, які також загострюють серцеві хвороби.
На жаль, моя медична практика наразі знаходиться в окупації, і я тимчасово надаю консультації в телемедичному форматі.
Часто антивакцинатори кажуть, що лікарі не вакцинуються самі й не вакцинують своїх дітей. Чи щеплені Ви та члени Вашої родини? Чи щеплюєте Ви дітей крім календарних ще й рекомендованими вакцинами?
Члени моєї родини щеплені усіма доступними нам вакцинами. Щиро радію, що вдалось вакцинувати маму від оперізуючого герпесу, який також представляє серйозну загрозу для літніх людей. Діти, звісно ж, вакциновані і від вітряної віспи, і від пневмококу та інших вакцинокерованих інфекцій, чого й усім бажаю.
Що Ви як фахівець могли б порадити пацієнтам з серцево-судинними захворюваннями, які попри отриману від лікарів інформацію все ще бояться вакцинуватися?
Потрібно боятись (і відповідно – усіляко докладати зусиль щодо попередження) госпіталізацій (лікування в стаціонарах), уникати прогресування хронічної хвороби, яку Ви вже маєте – повторних інсультів, інфарктів, загострення серцевої недостатності, адже саме це є прямим фактором ризику смерті.
Вакцинація є нескладним і доступним методом профілактики загострень серцевих захворювань, тому шукайте свого доказового сімейного лікаря, який потурбується про Ваше здоров’я.
Інтерв’ю підготовлено з нагоди Європейського тижня імунізації-2024 в межах проєкту Національного порталу з імунізації #Крокуємо_В_Європу
Спілкувалась Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації.
Фото надані Іриною Волошиною на запит редакції Національного порталу з імунізації.