Серцево-судинні захворювання

Пацієнти із серцево-судинними захворюваннями та інфарктом в анамнезі (історії хвороби) знаходяться в групі підвищеного ризику ускладнень певних вакцинокерованих хвороб. Тому вони мають бути повністю імунізовані згідно Національного календаря щеплень, а також отримати деякі додаткові вакцини.

Чому вакцинація важлива для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями?

  • Через серцево-судинні захворювання вашому організму важче боротися з певними інфекціями. Також у вашому випадку більш вірогідні серйозні ускладнення певних захворювань. 
  • Деякі вакцинокеровані інфекції, такі як грип, збільшують ризик серцевого нападу.
  • Вакцинація забезпечує найкращий захист від вакцинокерованих хвороб. 
  • Вакцинація є одним з найбезпечніших методів захисту вашого здоров’я навіть якщо ви регулярно приймаєте певні медикаменти за призначенням лікаря. Побічні ефекти вакцин зазвичай незначні й минають самостійно. Серйозні побічні ефекти вакцин є вкрай рідкісним явищем.

Від яких інфекцій варто додатково вакцинуватись пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями?

Грип. Пацієнти із серцево-судинними захворюваннями та інфарктом в анамнезі (історії хвороби) знаходяться в групі підвищеного ризику ускладнень грипу. Якщо ви знаходитесь в цій групі медичного ризику, сезонна вакцинація від грипу є надзвичайно важливою для вас. Згідно даних Центрів контролю та профілактики захворювань, США, серед дорослих, госпіталізованих з грипом протягом останніх епідсезонів, близько половини з них мали серцево-судинні захворювання. Дослідження показали, що захворювання на грип асоціюється зі збільшенням кількості серцевих нападів та інфарктів.  З дослідження 2018 року очевидно, що ризик серцевого нападу збільшується в 6 разів протягом тижня після підтвердженого діагнозу “грип”. Найвищим ризик є для осіб похилого віку та осіб, для яких цей серцевий напад перший. Додатково дослідження 2020 року, в ході якого вивчались дані більше 80,000 дорослих пацієнтів, госпіталізованих в США протягом восьми епідсезонів  (2010-11 по 2017-18) показало, що серйозні ускладнення на серце, які стрімко розвивалися, виникали у кожного восьмого пацієнта (тобто приблизно в 12% пацієнтів). Наразі для профілактики грипу в Україні доступні вакцини Джисі Флю квадрівалент та Ваксігрип тетра: обидві вони захищають від 4-х штамів грипу, що згідно прогнозів експертів циркулюватимуть в поточному епідсезоні. Це неживі вакцини, тож їх можуть безпечно застосовувати групи медичного ризику та вагітні. Вакцини від грипу не закуповуються державою, та ви можете придбати їх в аптеці та ввести в медзакладі, де обслуговуєтесь (там, де у вас підписана декларація, чи просто в найближчому ЦПМСД, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення від грипу до приватного медзакладу.

Пневмококова інфекція. Пневмококова пневмонія – один з прикладів серйозних ускладнень грипу, які можуть призвести до госпіталізації та смерті. Також ця інфекція може викликати інші серйозні захворювання, такі як менінгіт та сепсис. Для вакцинації від цієї інфекції в Україні доступна вакцина Превенар 13, що захищає від 13-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих). Для щеплення дітей до 5 років також можна використати вакцину Синфлорикс від 10-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих) За кордоном також доступні вакцини з розширеним складом, що захищають від 20 та 23 типів пневмококової інфекції, які рекомендовані дорослим з груп медичного ризику.

COVID-19. Пацієнти із серцево-судинними захворюваннями легень мають підвищений ризик ускладнень, госпіталізації та навіть смерті від цього гострого вірусного захворювання. Згідно результатів дослідження, проведеного в 2022 році, щеплення проти COVID-19 знижує ризик інфаркту міокарду та інсульту після зараження Sars-Cov-2 серед пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями. Наразі в Україні можна отримати щеплення від COVID-19 такими вакцинами: Comirnaty від Pfizer (М-рнк вакцина), Jcovden від Johnson&Johnson (векторна вакцина), Coronavac від Sinovac (інактивована вакцина). Всі ці вакцини не відносяться до живих і можуть бути безпечно введені пацієнтам з груп медичного ризику. Первинний курс вакцин Comirnaty та Coronavac  складається з 2 доз, первинний курс вакцини Jcovden – з однієї дози. За 5 місяців від первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, за 4 місяці від першої бустерної дози – другу (при цьому можливо отримати первинний курс одним типом вакцини, а бустерне щеплення – іншим). Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою і доступна в будь-якому пункті щеплень від COVID-19.

Потрібно боятись (і відповідно – усіляко докладати зусиль щодо попередження) госпіталізацій (лікування в стаціонарах), уникати прогресування хронічної хвороби, яку Ви вже маєте – повторних інсультів, інфарктів, загострення серцевої недостатності, адже саме це є прямим фактором ризику смерті.
Вакцинація є нескладним і доступним методом профілактики загострень серцевих захворювань, тому шукайте свого доказового сімейного лікаря, який потурбується про Ваше здоров’я. – Ірина Волошина, докторка медичних наук, професорка Тренінгового центру Сімейної медицини Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця