Захворювання нирок

Чи можна вакцинувати пацієнтів із захворюваннями нирок? Чи безпечно це?

Вакцинація є найефективнішим і найбезпечнішим методом профілактики інфекційних захворювань. Вакцинація не тільки можлива, а й рекомендована для цієї групи пацієнтів, адже через свій стан вони мають підвищений ризик розвитку вакцинокерованих захворювань (як вірусної, так і бактеріальної природи). Тому діти та дорослі із захворюваннями нирок мають вакцинуватися за ширшим календарем, ніж здорові пацієнти (тобто отримувати окрім календарних ще й додаткові вакцини – від грипу, пневмококу тощо), а в деяких випадках – отримувати додаткові дози календарних вакцин (наприклад, вакцини від гепатиту В). Можливі побічні реакції на введені вакцини є очікуваними та не шкодять здоров’ю пацієнта.

Чи є вакцини, які протипоказані пацієнтам із захворюваннями нирок?

В окремих випадках таким пацієнтам можуть бути протипоказані живі вакцини (КПК, вакцина від вітряної віспи, ОПВ, БЦЖ, вакцина від ротавірусної інфекції, вакцина від жовтої лихоманки, оральна вакцина проти черевного тифу). Можливість введення живих вакцин залежить від того, чи має пацієнт високий рівень імуносупресії через терапію, яку він отримує. Згідно наказу МОЗ №2070,

Пацієнтам з високим рівнем імуносупресії, які:

  • отримують протиракову терапію;
  • нещодавно (до 2 місяців тому) мали трансплантацію органу;
  • мають показники CD4 Т-лімфоцитів <200 кл/мм–3 (підлітки та дорослі) або <15 % (діти);
  • отримують щоденну терапевтичну дозу кортикостероїдів ≥20 мг (або >2 мг/кг/добу для пацієнтів <10 кг) за преднізолоном ≥14 діб;
  • отримують терапію певними імуномодуляторами, такими як анти-TNF-α

планові щеплення інактивованими вакцинами та анатоксинами проводяться після закінчення терапії, щеплення живими вакцинами – не раніше ніж через 4 тижні після припинення терапії.

Вакцинація таких пацієнтів проти кору, епідемічного паротиту, краснухи, вітряної віспи має бути проведена за 4 тижні до отримання імуносупресивної терапії. Введення живих вакцин протипоказане під час отримання імуносупресивної терапії.

Пацієнтам з низьким рівнем імуносупресії, які:

  • отримують терапію кортикостероїдами менше ніж 14 діб незалежно від дози або більше ніж 14 діб при дозі за преднізолоном менше 2 мг/кг/добу, (або якщо терапія кортикостероїдами використовується як замісна терапія, або використовується місцево);
  • мають безсимптомний перебіг ВІЛ-інфекції з рівнем CD4 T-лімф. 200-499 кл/мм–3 (підлітки та дорослі) та 15-24 % (діти);
  • щоденно приймають кортикостероїди в низьких дозах тривалістю ≥14 діб або отримують їх за альтернуючою схемою;
    отримують метотрексат ≤0.4 мг/кг/тиждень, азатіоприн ≤3 мг/кг/добу або 6-меркаптопурін ≤1.5 мг/кг/добу)

можна і потрібно проводити щеплення як неживими, так і живими вакцинами відповідно до календаря щеплень.

Таким чином, пацієнти, що мають низький рівень імуносупресії, можуть і мають вакцинуватися як неживими, так і живими вакцинами згідно Календаря та додатково незалежно від діагнозу.

Які ще особливості вакцинації пацієнтів із захворюваннями нирок існують?

  • Дитина або дорослий, що очікують на трансплантацію нирки (чи іншого органу) мають бути повністю вакциновані відповідно до віку (окрім випадків протипоказів до введення конкретних вакцин). Важливо зауважити, що в світовій практиці особа не допускається до процедури трансплантації, якщо вона не отримала всіх необхідних для її віку вакцин.
    Дитина або дорослий після трансплантації органу може і має бути вакцинований неживими вакцинами – наприклад, інактивованою вакциною проти грипу (згідно наказу 2070 вакцинацію можна розпочинати не раніше, аніж за 2 місяці після процедури трансплантації). Живі вакцини (КПК, ОПВ, вакцина проти вітряної віспи, жовтої лихоманки, оральна вакцина проти черевного типу) протипоказані особам після трансплантації органів через недостатність даних щодо безпечності та ефективності
  • У випадку вакцинації від гепатиту В можливе використання 4-дозової схеми для пацієнтів із нирковою недостатністю, включно з пацієнтами на гемодіалізі. В цьому випадку виробниками вакцин рекомендовано використання подвійних доз. Можливі схеми вакцинації для осіб до 15 років (включно з немовлятами): 0, 1, 2, 12 місяців або 0, 1, 6 місяців; вакцинація подвійними дозами антигену (тобто 20 мкг замість 10 мкг) може формувати більш оптимальну імунну відповідь. Рекомендована схема вакцинації для осіб від 16 років: 0, 1, 2, 6 місяців; в цьому випадку використовуються подвійні дози антигену (тобто 40 мкг замість 20 мкг).
  • Оскільки в деяких пацієнтів із захворюваннями нирок імунна відповідь на введені вакцини може не формуватись оптимально через імуносупресію, рекомендовано повністю вакцинувати оточення такого пацієнта. Членів родини хворого рекомендовано вакцинувати і живими вакцинами, навіть якщо він сам має протипокази до введення вакцин цього типу. Згідно наказу МОЗ №2070, розділу 5.8, здорові імунокомпетентні особи, які перебувають в тісному сімейному контакті з імунокомпрометованими особами, мають бути щеплені живими вакцинами (проти кору, епідемічного паротиту та краснухи) відповідно до Календаря щеплень, а також можуть бути щеплені проти вітряної віспи. Також контактним особам може бути проведена вакцинація за потреби проти жовтої лихоманки та проти черевного тифу. Примітки: вакцинація контактних осіб проти поліомієліту проводиться вакциною ІПВ (за винятком контактних безсимптомних ВІЛ-інфікованих); особи з тяжким імунодефіцитом повинні уникати контакту з підгузками немовлят, які були вакциновані ротавірусною вакциною, протягом 4 тижнів після вакцинації; імунокомпрометованим особам слід уникати контакту з особами, у яких розвинулися висипання на шкірі в результаті вакцинації проти вітряної віспи, до моменту припинення цих висипань.
  • Діти та дорослі з інфекціями сечової системи в анамнезі (історії хвороби) та із вродженими вадами розвитку органів сечової системи вакцинуються без будь-яких застережень та пересторог.

 

Від яких інфекцій поза календарем необхідно в першу чергу вакцинуватись пацієнтам із захворюваннями нирок?

Грип. Через підвищений ризик інфікування грипом та ускладнень цього захворювання пацієнтам із захворюваннями нирок рекомендована щорічна вакцинація від грипу. Наразі для профілактики грипу в Україні доступні вакцини Джисі Флю квадрівалент та Ваксігрип тетра: обидві вони захищають від 4-х штамів грипу, що згідно прогнозів експертів циркулюватимуть в поточному епідсезоні. Це неживі вакцини, тож їх можуть безпечно застосовувати групи медичного ризику та вагітні. Вакцини від грипу не закуповуються державою, та ви можете придбати їх в аптеці та ввести в медзакладі, де обслуговуєтесь (там, де у вас підписана декларація, чи просто в найближчому ЦПМСД, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення від грипу до приватного медзакладу.

Пневмококова інфекція. Через підвищений ризик розвитку бактеріальних інфекцій пацієнтам із захворюваннями нирок рекомендовано отримати щеплення від пневмококової інфекції. Для вакцинації від цієї інфекції в Україні доступна вакцина Превенар 13, що захищає від 13-ти поширених типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих). Для щеплення дітей до 5 років також можна використати вакцину Синфлорикс від 10-ти найпоширеніших типів пневмококу та нетипованої хіб-інфекції (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах). За кордоном також доступні вакцини з розширеним складом, що захищають від 15, 20 та 23 типів пневмококової інфекції, які рекомендовані дітям та дорослим з груп медичного ризику (наразі вони не зареєстровані в Україні, проте ведуться перемовини щодо надання однієї з цих вакцин в якості гуманітарної допомоги).

Гепатит В (якщо ви не були щеплені в дитинстві). Рекомендовано використання 4-дозової схеми вакцинації для пацієнтів із нирковою недостатністю, включно з пацієнтами на гемодіалізі. В цьому випадку виробниками вакцин рекомендовано використання подвійних доз. Можливі схеми вакцинації для осіб до 15 років (включно з немовлятами): 0, 1, 2, 12 місяців або 0, 1, 6 місяців; вакцинація подвійними дозами антигену (тобто 20 мкг замість 10 мкг) може підвищувати імунітет. Рекомендована схема вакцинації для осіб від 16 років: 0, 1, 2, 6 місяців; в цьому випадку використовуються подвійні дози антигену (тобто 40 мкг замість 20 мкг).

COVID-19. Через підвищений ризик інфікування та ускладнень цього захворювання пацієнтам із захворюваннями нирок рекомендовано отримати повний курс щеплень: первинний курс із двох доз (або однієї дози, якщо використано векторну вакцину Jcovden) та дві бустерні дози. Наразі в Україні можна отримати щеплення від COVID-19 такими вакцинами: Comirnaty від Pfizer (м-РНК вакцина), Jcovden від Johnson&Johnson (векторна вакцина), Coronavac від Sinovac (інактивована вакцина). Всі ці вакцини не відносяться до живих і можуть бути безпечно введені пацієнтам з груп медичного ризику. Первинний курс вакцин Comirnaty та Coronavac складається з 2 доз, первинний курс вакцини Jcovden – з однієї дози. За 5 місяців від первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, за 4 місяці від першої бустерної дози – другу (при цьому можливо отримати первинний курс одним типом вакцини, а бустерне щеплення – іншим). Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою і доступна в будь-якому пункті щеплень від COVID-19.

Інформацію про інші рекомендовані щеплення дивіться тут (у вкладці “Рекомендовані щеплення”

Додаткові посилання для медичних працівників:

Вакцинація дітей з ураженням нирок

https://www.kidney.org/atoz/content/vaccinationschild 

https://www.kidney.org/atoz/content/vaccinations