Хронічні респіраторні захворювання

Для пацієнтів з бронхіальною астмою (БА), хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ) та іншими хронічними респіраторними захворюваннями вакцинокеровані хвороби є більш небезпечними, ніж для осіб, що не мають цих захворювань. Тому якщо ви маєте ці хронічні захворювання, вам необхідна як повна вакцинація згідно Національного календаря щеплень, так і деякі додаткові вакцини

Чому вакцинація важлива для пацієнтів з БА та ХОЗЛ?

  • Пацієнти з БА та ХОЗЛ мають більшу вірогідність ускладнень грипу .
  • БА та ХОЗЛ спричиняють запалення дихальних шляхів та блокування їх слизом, що ускладнює дихання. Деякі вакцинокеровані інфекції також можуть збільшити запалення дихальних шляхів та легень. Поєднання двох факторів – хронічного захворювання та вакцинокерованої інфекції – може призвести до пневмонії (запалення легень) та інших серйозних респіраторних захворювань. 
  • Вакцинація забезпечує найкращий захист від вакцинокерованих хвороб. 
  • Вакцинація є одним з найбезпечніших методів захисту вашого здоров’я навіть якщо ви регулярно приймаєте певні медикаменти за призначенням лікаря. Побічні ефекти вакцин зазвичай незначні й минають самостійно. Серйозні побічні ефекти вакцин є вкрай рідкісним явищем.

Від яких інфекцій варто додатково вакцинуватись пацієнтам з БА, ХОЗЛ та іншими хронічними респіраторними захворюваннями?

Грип. Пацієнти з хронічними захворюваннями легень мають високий ризик ускладнень грипу навіть якщо їхнє хронічне захворюваннє є добре контрольованим завдяки прийому медикаментів та перебігає нетяжко. Дихальні шляхи таких пацієнтів можуть бути запаленими та надчутливими, а грип може викликати подальше запалення дихальних шляхів та легень. Інфікування грипом може провокувати напади астми та погіршувати її симптоми. Також грип може призвести до пневмонії та інших гострих захворювань дихальних шляхів. Тому пацієнти з астмою та ХОЗЛ мають вищий ризик розвитку ускладнень грипу, таких як пневмонія, ніж особи без цих хронічних захворювань. Згідно даних Центрів контролю та профілактики захворювань, США, астма є найпоширенішим хронічним захворюванням серед дітей, госпіталізованих через грип, та одним з найпоширеніших хронічних захворювань серед дорослих, госпіталізованих через грип.

Наразі для профілактики грипу в Україні доступні вакцини Джисі Флю квадрівалент та Ваксігрип тетра: обидві вони захищають від 4-х штамів грипу, що згідно прогнозів експертів циркулюватимуть в поточному епідсезоні. Це неживі вакцини, тож їх можуть безпечно застосовувати групи медичного ризику та вагітні. Вакцина від грипу не закуповуються державою, та ви можете придбати її в аптеці та ввести в медзакладі, де обслуговуєтесь (там, де у вас підписана декларація, чи просто в найближчому ЦПМСД, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення від грипу до приватного медзакладу.

Пневмококова інфекція. Саме вона спричиняє великий відсоток бактеріальних ускладнень, до яких вразливі пацієнти з захворюваннями легень – пневмоній, а також отитів, синуситів, менінгітів тощо. Для вакцинації від цієї інфекції в Україні доступна вакцина Превенар 13, що захищає від 13-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих). Для щеплення дітей до 5 років також можна використати вакцину Синфлорикс від 10-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих) За кордоном також доступні вакцини з розширеним складом, що захищають від 15, 20 та 23 типів пневмококової інфекції, які рекомендовані дітям та дорослим з груп медичного ризику (наразі вони не зареєстровані в Україні).

COVID-19. Пацієнти з хронічними захворюваннями легень мають підвищений ризик ускладнень, госпіталізації та навіть смерті від цього гострого вірусного захворювання. Наразі в Україні можна отримати щеплення від COVID-19 такими вакцинами: Comirnaty від Pfizer (М-рнк вакцина), Jcovden від Johnson&Johnson (векторна вакцина), Coronavac від Sinovac (інактивована вакцина). Всі ці вакцини не відносяться до живих і можуть бути безпечно введені пацієнтам з груп медичного ризику. Первинний курс вакцин Comirnaty та Coronavac  складається з 2 доз, первинний курс вакцини Jcovden – з однієї дози. За 5 місяців від первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, за 4 місяці від першої бустерної дози – другу (при цьому можливо отримати первинний курс одним типом вакцини, а бустерне щеплення – іншим). Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою і доступна в будь-якому пункті щеплень від COVID-19.

Чи може вакцинація попередити розвиток бронхіальної астми?

Так. Як пояснює Анастасія Осипенко, лікар-епідеміолог відділу імунопрофілактики ДУ «Київський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», про це свідчить низка досліджень, в ході яких відстежувався вплив щеплень БЦЖ, КПК, АКДП та HIb на ризик розвитку бронхіальної астми та інших алергічних хвороб серед дітей. Одне з досліджень проходило у Німеччині серед дітей дошкільного віку. Вчені з’ясували, що рання вакцинація БЦЖ має протективний ефект до виникнення бронхіальної астми, тобто знижує ризик розвитку хвороби. Такий самий ефект був при дослідженні частоти виникнення алергічного риніту. Інше дослідження стосувалося ризиків цілої низки алергічних захворювань і довело, що вакцини БЦЖ, КПК, АКДП, а також проти гемофільної інфекції типу b (HIb) самі по собі знижують ризик виникнення респіраторних симптомів, алергічної сенсибілізації і сенсибілізації проти різноманітних трав, кліщів та домашнього пилу. Позитивний ефект пов’язаний з тим, що вакцинація вище зазначеними вакцинами зачіпає інший імунологічний механізм, який “відволікає” імунну систему від розвитку алергічних захворювань. І це ще одна причина неухильно дотримуватися Національного календаря щеплень.