Цукровий діабет

Пацієнти з цукровим діабетом (як 1, так і 2 типу) піддаються високому ризику серйозних ускладнень певних вакцинокерованих хвороб. Тому їм вкрай необхідно вакцинуватися як згідно календаря, так і додатковими вакцинами.

 

Чому вакцинація важлива для вас, якщо ви хворієте на цукровий діабет?

  • Навіть у випадку отримання адекватної цукрознижувальної терапії імунній системі пацієнта з діабетом важче боротися з інфекціями, тож він може мати більш тяжкі ускладнення певних захворювань у порівнянні з особами без діабету.
    • Деякі хвороби, такі як грип, можуть призвести до підвищення цукру в крові до небезпечно високого рівня. 
    • Пацієнти з діабетом частіше інфікуються гепатитом В, аніж особи без діабету. Спалахи гепатиту В, повязані з процедурами моніторингу рівня цукру в крові, трапляються серед пацієнтів з діабетом. 
    • Пацієнти з діабетом мають підвищений ризик летальних випадків внаслідок пневмонії (легеневої інфекції), бактеремії (інфекції крові) та менінгіту (інфекції мозкових оболонок та спинного мозку). 
  • Вакцинація забезпечує найкращий захист від вакцинокерованих хвороб. 
  • Вакцинація є одним з найбезпечніших методів захисту вашого здоров’я навіть якщо ви регулярно приймаєте певні медикаменти за призначенням лікаря. Побічні ефекти вакцин зазвичай незначні й минають самостійно. Серйозні побічні ефекти вакцин є вкрай рідкісним явищем.

Від яких інфекцій вам необхідно додатково щепитись, якщо ви хворієте на цукровий діабет?

Грип. Навіть у випадку отримання адекватної терапії для контролю діабету пацієнти є більш вразливими до ускладнень грипу і мають вищий, ніж пацієнти без діабету, ризик ускладнень грипу, госпіталізації та смерті. Пневмонія, бронхіт, синусит, отит – це лише деякі приклади ускладнень грипу. За останні роки згідно даних CDC в США близько 30% дорослих, госпіталізованих із грипом, хворіли на діабет. Крім того, гострі захворювання, такі як грип, значно ускладнюють процес контролю рівня цукру в крові і можуть підняти його до небезпечно високих значень.
Наразі для профілактики грипу в Україні доступні вакцини Джисі Флю квадрівалент та Ваксігрип тетра: обидві вони захищають від 4-х штамів грипу, що згідно прогнозів експертів циркулюватимуть в поточному епідсезоні. Це неживі вакцини, тож їх можуть безпечно застосовувати групи медичного ризику та вагітні. Вакцини від грипу не закуповуються державою, та ви можете придбати їх в аптеці та ввести в медзакладі, де обслуговуєтесь (там, де у вас підписана декларація, чи просто в найближчому ЦПМСД, якщо ви ВПО). Також можна записатись на щеплення від грипу до приватного медзакладу.

Гепатит В. Це інфекція, що викликається вірусом, який атакує печінку. Зустріч з вірусом може призвести до пожиттєвого інфікування, цирозу (шрамів) печінки, раку печінки, відмови печінки та навіть смерті. Пацієнти з діабетом частіше інфікуються гепатитом В, аніж особи без діабету. Спалахи гепатиту В, повязані з процедурами моніторингу рівня цукру в крові, трапляються серед пацієнтів з діабетом. Для вакцинації від цієї інфекції використовуються вакцини Еувакс (доступна в комунальних медзакладах для вакцинації дітей згідно Національного календаря) та Енджерикс (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих, які не були імунізовані згідно Календаря). Курс щеплень від гепатиту В складає 3 дози і забезпечує стійкий пожиттєвий захист (Проте в певних випадках після отримання трьох доз рекомендовано проведення аналізу на антитіла до гепатиту В. Це робиться для визначення необхідності введення додаткової дози – четвертої – для більш ефективного захисту груп медичного ризику).

Пневмококова інфекція. Саме вона спричиняє великий % бактеріальних ускладнень, до яких вразливі пацієнти з діабетом – пневмоній, отитів, синуситів, менінгітів тощо. Для вакцинації від цієї інфекції в Україні доступна вакцина Превенар 13, що захищає від 13-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих). Для щеплення дітей до 5 років також можна використати вакцину Синфлорикс від 10-ти найпоширеніших типів пневмококу (доступна в аптечній мережі та в приватних медзакладах для щеплення дітей та дорослих) За кордоном також доступні вакцини з розширеним складом, що захищають від 20 та 23 типів пневмококової інфекції, які рекомендовані дорослим з груп медичного ризику.

Дифтерія та правець. Захист від цих смертельно небезпечних інфекцій життєво необхідний для всіх груп населення. В Україні вакцинація від дифтерії та правця включена до Національного календаря щеплень та надається державою безоплатно для пацієнта. Вакцину АДП-М можна отримати в комунальному медзакладі за місцем укладання декларації (чи в найближчому до вас медзакладі, якщо ви ВПО).

COVID-19. Пацієнти з діабетом мають підвищений ризик ускладнень, госпіталізації та навіть смерті від цього гострого вірусного захворювання. Наразі в Україні можна отримати щеплення від COVID-19 такими вакцинами: Comirnaty від Pfizer (М-рнк вакцина), Jcovden від Johnson&Johnson (векторна вакцина), Coronavac від Sinovac (інактивована вакцина). Всі ці вакцини не відносяться до живих і можуть бути безпечно введені пацієнтам з груп медичного ризику. Первинний курс вакцин Comirnaty та Coronavac складається з 2 доз, первинний курс вакцини Jcovden – з однієї дози. За 5 місяців від первинного курсу можна отримати першу бустерну дозу, за 4 місяці від першої бустерної дози – другу (при цьому можливо отримати первинний курс одним типом вакцини, а бустерне щеплення – іншим). Вакцинація від COVID-19 забезпечується державою і доступна в будь-якому пункті щеплень від COVID-19.