Віспа мавп більше не є глобальною надзвичайною ситуацією – ВООЗ
11 травня Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (ВООЗ) оголосила про те, що віспа мавп більше не є надзвичайною ситуацією в сфері охорони здоров’я міжнародного рівня (PHEIC). Таке рішення рекомендував прийняти відповідний комітет ВООЗ. Статус PHEIC захворювання мало з червня 2022 року.
Голова ВООЗ, Тедрос Адханом Гебреєсус, у своєму вступному слові на засіданні комітету відзначив успіхи міжнародної спільноти у боротьбі з віспою мавп:
“Загалом, ВООЗ отримала повідомлення про більше 87 тисяч випадків захворювання та 140 смертей зі 111 країн. Завдяки глобальній мобілізації зусиль та швидкому реагуванню більшості країн ми наразі спостерігаємо сталий прогрес в контролюванні цього спалаху. Протягом останніх трьох місяців було зафіксовано на 90% менше випадків у порівнянні із попередніми трьома місяцями.
Робота органів охорони здоров’я та громадських організацій гідна похвали. Вони діяли оперативно та усвідомлено, інформуючи людей про ризики, мотивуючи до корисних змін у поведінці та адвокатуючи доступ до тестування, вакцинації та лікування”.
Проте віспа мавп залишається загрозою для громадського здоров’я. Ризик передачі вірусу все ще високий в регіонах, де спалах продовжується: особливо це стосується країн та регіонів, де шляхи передачі вірусу ще не є достатньо вивченими. Найбільш небезпечним вірус залишається для осіб, що не отримують терапію для лікування ВІЛ-інфекції, зазначив голова ВООЗ.
Оскільки віспа мавп продовжує спричиняти спалахи в багатьох країнах, ВООЗ розробила “Тимчасові рекомендації з реагування на міжнародний спалах віспи мавп”. Зокрема, ці рекомендації передбачають “покращення доступності діагностики, вакцин та терапії для досягнення глобальної рівності доступу до послуг охорони здоров’я: зокрема, для найбільш постраждалих від вірусу спільнот в усьому світі, (включно з геями, бісексуалами та іншими чоловіками, що мають секс з чоловіками; підвищену увагу необхідно приділяти найбільш маргіналізованим членам цих спільнот), а також для країн з обмеженими ресурсами, де віспа мавп є ендемічною”.
Щодо можливого використання вакцини проти віспи мавп на території України існують рекомендації Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ). Згідно них, головною стратегією протидії поширенню вірусу віспи мавп та хворобі є інформування населення щодо методів неспецифічної профілактики, раннє виявлення і діагностика випадків, ізоляція та відстеження контактів, а також доступність вакцинації для вразливих груп щодо віспи мавп. Доконтактна вакцинація проти віспи мавп у випадку наявності вакцини може бути запропонована особам з найвищим ризиком контакту з хворим на віспу мавп з урахуванням певних маркерів поведінки високого ризику (нещодавні випадки сексу з кількома партнерами; участь у груповому сексі; користування послугами, які надають працівники секс-індустрії; наявність протягом останніх 6 місяців інфекції, що передається статевим шляхом), а також певним категоріям медичних працівників (персоналу, який, як очікується, буде надавати медичну допомогу хворим на віспу мавп у інфекційних відділеннях; персоналу у клініках сексуального здоров’я; працівникам лабораторій, які можуть мати контакт з вірусами віспи; персоналу, який братиме участь в заходах заключної дезінфекції, навіть
якщо вони забезпечені засобами індивідуального захисту; медичним працівникам, які будуть вводити вакцину проти віспи мавп).
Матеріал підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації