Вакцинація КПК: 5 причин, чому її варто зробити. Коментар експерта
За останніми даними Центру громадського здоров’я МОЗ України в межах кампанії з «наздоганяючої» вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи серед дітей в Україні зроблено понад 148 000 щеплень: першу дозу надолужили 66 544 дитини у віці від 2 до 17 років, другу дозу — 81 662 дитини віком від 7 до 17 років. Нагадаємо, що Сatch-up-кампанію було розпочато Міністерством охорони здоров’я в травні цього року для запобігання ймовірному спалаху кору, і вона мала охопити дітей від 2 до 17 років, які пропустили планове щеплення згідно Національного календаря щеплень з будь-яких причин. Проте ще досить значна частка дітей залишається без важливого щеплення через відмову батьків вакцинувати своїх дітей. Саме цю причину того, що діти досі не щеплені, частіше за все фіксують медики. Редакція Національного порталу з імунізації звернулася за роз’ясненнями до Руслана Савчука, головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України», аби роз’яснити читачам, передусім батькам дітей, які пропустили щеплення КПК згідно календаря, чому все ж таки варто отримати це щеплення в межах наздоганяючої кампанії і отримувати всі інші щеплення вчасно. Отже, читаємо та занотовуємо.
Назвіть, будь ласка, 5 основним аргументів на користь вакцинації від кору, паротиту та краснухи, аби усі батьки раз і назавжди переконались у тому, що вакцинація – це надважливо?
Якщо казати саме про аргументи, то я б висунув наступні:
- Захист здоров’я від ускладнень після перенесеного захворювання (наприклад, кір може викликати підгострий склерозуючий паненцефаліт або ж запалення головного мозку, який належить до віддалених наслідків кору та призводить до летальних наслідків);
- Створення колективного імунітету. Це сприятиме зниженню поширення кору, паротиту та краснухи серед дітей та запобігатиме виникненню спалахів цих захворювань;
- Запобігання інвалідності та смертності;
- Створення надійного імунного захисту для дітей, що мають супутні хронічні захворювання, які підвищують ризики тяжкого перебігу хвороби (бронхіальна астма, цукровий діабет);
- Забезпечення безпечного середовища у закладах освіти, що дасть змогу дітям отримувати якісну освіту та не «випадати» із освітнього процесу.
Які існують застереження щодо вакцинації КПК?
Перелік протипоказань до вакцинації КПК – обмежений. ЇЇ не проводять при наявності підтвердженої тяжкої алергічної реакції на компоненти вакцини, при захворюваннях та станах організму коли імунна відповідь може не сформуватися (хіміотерапія, вживання стероїдів, СНІД). Також щеплення не проводять під час вагітності, оскільки вакцина КПК є «живою», щепитися потрібно на етапі планування вагітності. Разом з цим, закцентую увагу на тому, що батьки, які мають дітей з хронічними захворюваннями, навпаки, повинні щепити своїх дітей якомога швидше. Наприклад, діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, онкологічні захворювання, серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже такі діти вразливіші до інфекцій, перебіг хвороби в них зазвичай важчий, а ускладнення — серйозніші. Тому не гайте часу, вакцинуйте своїх дітей, попіклуйтесь про їхню безпеку.
Чи потрібно якось готувати організм чи робити якісь додаткові обстеження, аби зробити це щеплення дитині?
Спеціальних правил підготовки до щеплення не існує. Немає потреби здавати лабораторні чи інструментальні дослідження чи робити ще якісь маніпуляції. Чомусь дуже часто батьки думають, що аби зробити щеплення, треба попередньо провести дослідження і лише згідно їхніх результатів приймати рішення щодо вакцинації. Це черговий міф, який ми системно розвінчуємо. Тому я ще раз наголошую на тому, що огляду лікаря перед вакцинацією буде абсолютно достатньо.
Якщо я проживаю у сільські місцевості та є маломобільною особою, і для мене складно повести дитину на вакцинацію, який механізм вакцинації пропонує наша держава?
Ви повинні звернутися до свого сімейного лікаря чи до педіатра дитини та пояснити причину. Після цього лікар звернеться до найближчого закладу охорони здоров’я, при якому є мобільна команда з вакцинації від КПК, та узгодить виїзд до маломобільної особи для проведення щеплення. Від вас необхідно тільки постійно бути на зв’язку, аби не пропустити приїзд мобільної бригади. До речі, ви також можете звернутися до регіонального координатора з проведення Сatch-up-кампанії. Він є у кожній області. Це співробітники обласних центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ України, які, до речі, згідно нового ЗУ «Про громадське здоров’я» визначені провідними установами в організації процесу імунопрофілактики на місцях.
І наостанок нагадаємо нашим читачам, чи можна у дорослому віці щепитися КПК?
Можна, вакцина захищає у будь-якому віці. Перевірити наявність імунітету від кору, краснухи і паротиту можна за допомогою лабораторних досліджень (виявлення імуноглобулінів G). В умовах прогнозованого спалаху, якщо Ви маєте бажання захистити себе, рекомендовано ввести 1 дозу вакцини КПК, а для найкращого захисту 2 дозу через місяць. Вакцину дорослий може придбати за власний кошт в аптеці та ввести в амбулаторії, де він обслуговується, або ж звернутись до приватного медичного закладу.
Спілкувалася Ганна Лєснікова, контент-менеджерка Національного порталу з імунізації.
Руслан Савчук. Фото надано на запит Національного порталу з імунізації з особистого архіву автора.
Інші новини
«Стратегія кокона»: вся сім’я захищає немовля від кашлюку
Розпочалися просвітницькі зустрічі на тему вакцинації в рамках нового етапу проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Вакцинація – це інвестиція у власне здоров’я. Галина Янченко
Стартували освітні курси для другої групи фармацевтів, що проводитимуть вакцинацію в аптеках
Як ви ставитеся до вакцинації? Пройдіть опитування
Вакцинуватися людям з ослабленим імунітетом — життєво необхідно!