Ставлення до вакцинації. Опитування в рамках проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Шановні друзі, як і обіцяли, ділимось з вами результатами опитування щодо ставлення до вакцинації, проведеного в рамках проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”.
Хто взяв участь в опитуванні?
Опитування проводилося в 32 фокусних громадах проєкту. В ньому взяли участь жителі 8 областей: Вінницької, Житомирської, Івано-Франківської, Київської, Одеської, Тернопільської, Чернівецької та Чернігівської. Всього вдалось отримати 2 752 відповіді.
На які питання відповідали учасники опитування?
Учасників просили відповісти на 11 питань, а саме:
1. Чи відомо Вам, з якою метою проводять щеплення?
2. Чи відомо Вам, як саме вакцина захищає людину від інфекційних хвороб?
3. Чи відомо Вам, від яких захворювань захищають щеплення, які проводять за Календарем щеплень?
4. Чи знаєте Ви, що вакцинація потрібна не тільки дітям, а й дорослим?
5. Чи отримували Ви в дорослому віці будь-які щеплення?
6. Чи Ваші діти (онуки) вакциновані усіма вакцинами за Календарем щеплень?
7. Якщо Вам колись доводилося відмовлятися від щеплення собі/Вашій дитині, то які були основні причини (не більше трьох)
8. Чи відомо Вам, що вакцинація захищає людину від можливих ускладнень інфекції?
9. Яке Ваше ставлення до вакцинації?
10. Яким джерелам інформації Ви довіряєте у питаннях вакцинації?
11. Яку інформацію про щеплення Ви б хотіли отримати додатково?
Які результати опитування?
98% опитаних знають, навіщо проводять щеплення.
97% знають, як саме вакцини захищають від інфекцій.
96% опитаних знають, що дорослим теж потрібні щеплення.
86% отримували щеплення в дорослому віці.
88% опитаних ставляться до вакцинації позитивно або нейтрально.
52,1% ніколи не відмовлялись від вакцинації.
30,3% відкладали щеплення через хворобу дитини.
15,3% не вакцинувались через страх побічних ефектів.
10,2% не довіряють виробникам вакцин.
5,3% не довіряють умовам зберігання препаратів.
34,9% довіряють офіційним джерелам у питаннях вакцинації.
23,5% опитаних довіряють сімейному лікарю у питаннях вакцинації.
20% дослухаються і до порад сімейного лікаря, і до офіційних джерел інформації.
7% покладається на досвід знайомих та родичів.
2,2% довіряють у питаннях вакцинації ЗМІ та соціальним мережам.
68,8% опитаних, що працюють у сфері освіти, ставляться до вакцинації позитивно.
31,2% опитаних освітян ставляться до вакцинації нейтрально або негативно.
60,7 % працівників сфери торгівлі ставляться до вакцинації позитивно.
39,3% ставляться нейтрально або негативно.
57,8% опитаних, що працюють у сфері сільського господарства, ставлять до вакцинації позитивно.
42,2% ставляться нейтрально або негативно.
62,9 опитаних, що працюють у сфері фінансів та виробництва, ставляться до вакцинації позитивно.
37,1% ставляться нейтрально або негативно.
Як можна використати отримані результати в інформаційно-просвітницькій роботі з населенням?
- Опитані вказали, що додатково хотіли б отримати інформацію про побічні ефекти вакцин, про хвороби, від яких вакцинують, про реакції на вакцини та алгоритм дій у разі їх виникнення, а також про календар щеплень: чому ті чи інші вакцини треба робити в певному віці і як діяти, якщо пропустили щеплення.
- При анонсуванні інформаційно-просвітницьких зустрічей варто акцентувати увагу на тому, що учасники таких зустрічей зможуть поставити запитання експерту з імунопрофілактики. Це дасть змогу залучити до зустрічей осіб, які ставляться до вакцинації нейтрально та більше негативно, ніж позитивно.
- При підготовці типових сценаріїв для закладів первинної ланки в рамках проєкту потрібно врахувати комунікаційну складову роботи сімейних лікарів з пацієнтами щодо вакцинації.
- Варто запланувати створення та поширення в соціальних мережах громад таких інфографік: а) з інформацією про можливі побічні ефекти вакцин та реакції на вакцини, а також про алгоритм дій у разі їх виникнення; б) з інформацією, чому ті чи інші вакцини треба робити в певному віці, і як діяти, якщо пропустили щеплення.
- Представникам громади можна запропонувати поширювати в соцмережах громади та місцевих чатах посилання на офіційні джерела інформації щодо вакцинації (МОЗ, ЦГЗ, ЦКПХ тощо), оскільки їм довіряє більше третини опитаних.
- При плануванні просвітницьких зустрічей в громадах рекомендується охопити заходами працівників колективів, що працюють в сфері освіти, торгівлі, сільського господарства та фінансів. Також варто запланувати створення та поширення в соціальних мережах громад інфографік щодо вакцинації за професіями.
Про результати опитування та застосування їх у подальшій роботі розмірковують регіональні координаторки з вакцинації проєкту “Розбудова стійкої системи громадського здоров’я”
Ганна Лєснікова, Одеська область:
“По-перше, я хочу подякувати населенню фокусних громад, оскільки Одеська область була найактивніша у заповненні анкети: особливо свою небайдужість до питання вакцинації показали Южненська та Визирська громади. Дійсно, приємно, що майже чверть відповідей у анкетуванні – це відповіді з Одеської області. Звісно, знаю, чому саме так, бо ЗМІ у нашій області залишилось чимало навіть в умовах війни, і якщо ти просиш їх посприяти – вони це дійсно зроблять. Саме цей механізм спрацював в Южненській громаді. В Визирській громаді треба дякувати місцевій владі за поширення анкети.
Хочу відзначити, що показники Одеської області стосовно всіх запитань кращі у порівнянні з загальнонаціональними. Це свідчить про те, що все ж таки населення досить непогано озброєне знаннями щодо вакцинації. Але при цьому залишається той відсоток, з яким треба працювати – це люди, які визначили своє ставлення до вакцинації як «негативне», «більш негативне, ніж позитивне» та «нейтральне». Це саме наша аудиторія, з якою ми прицільно комунікуємо під час наших зустрічей. Бо на кожній зустрічі, яку ми проводимо, є антивакцинатори – або відкриті, або латентні. І якщо за результатами зустрічі хоча б одна людини змінить свою думку щодо вакцинації і зробить свій вибір на її користь, я буду вважати цю зустріч успішною. Бо одна людина є частиною родини, а значить вже і діти в цій родині будуть вакциновані, і, скоріш за все, чоловік/дружина. Так поступово і назбираємо тих «10 праведників», яких не вистачало для створення колективного імунітету. Sapienti sat (с)”.
Наталя Гриньова, Вінницька область:
“Результати опитування допоможуть нам визначити цільові аудиторії для подальшої співпраці та комунікації. Хочу нагадати: щоб досягти успіху в боротьбі з вакцинокированими інфекційними захворюваннями, показники охоплення щепленнями мають складати більше 95% (за світовими стандартами). Отже, нам є над чим працювати! Ми прагнемо надавати достовірну та корисну інформацію про користь вакцинації та захист від інфекційних хвороб, щоб захистити кожного та покращити стан здоров’я населення кожної громади!”
На вересень 2024 року заплановано повторне опитування. Його мета – дізнатися, наскільки змінилася ситуація зі ставленням до вакцинації у фокусних громадах проєкту. Отриманий досвід можна буде масштабувати на інші громади. Про перебіг проєкту ми й надалі будемо інформувати на нашому ресурсі. Тож залишайтеся з нами, аби першими дізнаватися про новини вакцинації!
Довідково: громадська спілка «Коаліція за вакцинацію» провела опитування щодо вакцинації серед мешканців 32 громад у 8 областях України, які беруть участь в проєкті «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я».
Мета опитування – зрозуміти актуальне ставлення та обізнаність людей щодо щеплень. Це допоможе краще спланувати заходи, які ГС «Коаліція за вакцинацію» проводитиме в громадах в рамках проєкту.
Результати опитування представлено вище в публікації. Оскільки вибірка не може вважатися репрезентативною, результати не вважаються дослідженням. Основна мета – зрозуміти загальний настрій мешканців фокусних громад щодо вакцинації.
В анкеті не потрібно було зазначати своє ім’я та прізвище.
Проведення опитування стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я». Зміст є винятковою відповідальністю громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» i не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.
Інші новини
Просто про складне. Профілактика правця
Вакцина від грипу: чи ще з’явиться і чому важливо її отримати?
Стартувала кампанія з безоплатної вакцинації медиків від грипу – МОЗ
Як просувається кампанія з додаткових заходів з імунізації від дифтерії, кашлюку та правця: коментує керівник Одеського обласного ЦКПХ
“Я пройшла тернистий шлях від жорсткої антивакцинаторки до адепта вакцинації”: особисті історії
Опитування: ставлення до вакцинації