У Ковелі та на Львівщині дівчат безоплатно вакцинуватимуть проти вірусу папіломи людини
Кількість регіонів України, де діють програми з вакцинації підлітків проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) коштами місцевого бюджету, збільшується. Так, про Програму профілактики раку шийки матки шляхом вакцинації дівчат віком 9–14 років проти вірусу папіломи людини в м. Ковель Волинської області, повідомляють у Фонді боротьби з раком. Таку програму ще наприкінці 2023-го затвердила Ковельська міська рада. Програма діятиме впродовж 2024–2026 років. Це означає, що за кошти громади від вірусу папіломи людини зможуть провакцинувати певну кількість дівчат-підлітків, а також проведуть інформаційну кампанію для підвищення обізнаності про проблему у Ковелі та селах громади. Попередньо у Ковельській міській раді передбачили на цю програму 1,5 мільйона гривень – по пів мільйона на рік.
“Сподіваємося, що вакцину вдасться закупити оперативно, а охочих провакцинувати від ВПЛ своїх доньок буде достатньо. Хоча, зважаючи на досвід впровадження аналогічної програми у Луцьку, у цьому якраз не сумніваємося. Тут запит наразі у рази перебільшує можливість вакцинації за рахунок коштів міського бюджету”, – коментують у Фонді.
Також вакцинуватися проти ВПЛ зможуть дівчата-підлітки на Львівщині. Про це під час брифінгу повідомила керівниця обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Літвінська.
За словами керівника Львівського регіонального онкологічного лікувально-діагностичного центру Олега Дуди, за останні декілька років почастішали випадки виявлення раку шийки матки серед пацієнток Львівщини.
“Взято на облік 202 пацієнтки нових випадків раку шийки матки. З них 135 – у першій і другій стадії, це раннє виявлення. І 55 – у третій і четвертій, на жаль, це занедбані випадки й вони склали 28%. Якщо порівняти цю цифру з доковідним періодом, з 2019 роком, ця цифра була 15%”, — каже Олег Дуда.
За його словами, такі випадки також лікуються, але складніше.
“За кошти обласного бюджету, який сьогодні виділив 1,3 млн грн на вакцинацію дівчаток, дівчатка віком від 9 до 18 років можуть отримати безкоштовно вакцинацію на базі Західноукраїнського дитячого медцентру“, — розповіла керівниця обласного департаменту охорони здоров’я Наталія Літвінська.
Раніше ми вже повідомляли про аналогічні програми, впроваджені в Луцьку та Одесі.
Що таке ВПЛ та чому важливо від нього захиститись?
Вірус папіломи людини (ВПЛ, HPV) – це група вірусів, що переважно передається статевим шляхом як в чоловіків, так і в жінок, уражаючи шкіру та слизові оболонки. Існує близько 200 різних штамів вірусу папіломи людини. Впродовж життя ВПЛ інфікується щонайменше троє з чотирьох людей. Найчастіше інфікування відбувається у віці 20-25-років.
На частку двох типів високого онкогенного ризику – 16 і 18 – припадає до 70% раку шийки матки (згідно даних ВООЗ, смертність від цього захворювання в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС), 80% раку вульви та піхви, 92% анального раку, 95% раку ротової порожнини, 89% раку ротоглотки, 63% раку статевого члена.
Наразі в Україні доступні дві вакцини для профілактики ВПЛ: Церварикс (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія) та Гардасил (виробник Merck, США). Церварикс забезпечує захист від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ – 16 та 18, а Гардасил, крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок). (Примітка: нещодавно в Україні було зареєстровано також вакцину Гардасил 9, яка формує захист від таких 9-ти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58; вакцина доступна в багатьох країнах світу, на український ринок вона наразі не зайшла).
Вакцинувати дівчат і хлопців можна з 9 років. Розпочати курс щеплень можна й пізніше, головне – за можливістю розпочати вакцинацію до початку статевого життя. (Примітка: якщо курс вакцинації розпочинається після 15 років, то застосовується вже не 2-дозовий, а 3-дозовий курс щеплень).
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Офіційне повідомлення ГС “Коаліція за вакцинацію” щодо подальшої роботи з підтримки імунопрофілактики в Україні
Україна отримала 249 ампул дифтерійного антитоксину
Що зміниться у Національному календарі щеплень з 2026 року?
Роз’яснення змін до наказу МОЗ №595 щодо нових вимог забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин
Основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ України №595
Результати опитування щодо ставлення до вакцинації в громадах