В США стрімко зростає кількість випадків кору – CDC
Центри контролю та профілактики хвороб (СDC, США) оприлюднили термінове звернення до медиків, працівників сфери громадського здоров’я та громадськості стосовно зростання захворюваності на кір в країні та заходів з недопущення подальшого розповсюдження хвороби.
Згідно з даними CDC, з початку 2024 року станом на 14 березня в США було зафіксовано 58 випадків кору в 17 регіонах. Таку сама кількість випадків було зафіксовано в 7 регіонах за весь 2023 рік.
Серед зафіксованих у 2024 році випадків 93% (54 випадки) пов’язані з подорожами американців до країн, де наразі спостерігаються спалахи кору. Більшість захворілих – діти віком від 12 місяців і старші, не вакциновані проти кору, паротиту та краснухи. Аби не допустити подальшого розповсюдження інфекції, CDC надало перелік рекомендацій для пересічних громадян та медичних працівників. Зокрема, рекомендації щодо вакцинації проти кору наступні:
- Працівники закладів освіти та медичні працівники мають робити все можливе, аби забезпечити вчасну вакцинацію дитячого населення. Діти, що не виїжджають за межі США, мають бути щеплені проти кору, паротиту краснухи згідно місцевого календаря: отримати першу дозу вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи) у віці 12-15 місяців, а другу дозу – в віці 4-6 років.
- Усі американці віком від 6 місяців, що планують подорож за кордон, мають бути вакциновані проти кору, паротиту та краснухи:
немовлята віком 6-11 місяців мають отримати дозу вакцини КПК. Немовлята, що вже вакцинувались КПК до виповнення віку 12 місяців, мають отримати ще дві дози у віці 12-15 місяців з мінімальним інтервалом 28 днів;
діти віком від 12 місяців мають отримати дві дози у віці 12-15 місяців з мінімальним інтервалом 28 днів;
підлітки та дорослі, що не мають підтвердження наявності імунітету проти кору, мають отримати 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 28 днів. Підтвердженням наявності імунітету проти кору для подорожуючих може бути: 1) дата народження до 1957 року; 2) задокументоване отримання двох доз вакцини КПК або вакцини MMRV (проти кору, паротиту, краснухи та вітряної віспи); 3) лабораторне (серологічне) підтвердження наявності імунітету проти кору або перенесеної хвороби.
Вакцина проти кору, паротиту та краснухи є безпечною та ефективною, нагадує CDC. Дві дози вакцини КПК забезпечують захист проти кору на рівні 97% (одна доза – на рівні 93%).
Що таке кір і в чому його небезпека?
Кір – це гостра інфекційна хвороба, що викликається вірусом з родини параміксовірусів. Кір є одним з найзаразніших захворювань в світі, що може призводити до серйозних ускладнень. У випадку контакту з вірусом кору захворіє 9 з 10 людей, що не мають імунітету проти хвороби.
Небезпека кору полягає у тому, що передається це захворювання дуже швидко: для інфікування не потрібен навіть безпосередній контакт із людиною-носієм. Достатньо просто побувати у кімнаті, з якої нещодавно вийшла хвора людина, адже вірус циркулює в приміщенні ще протягом 2 годин після того, як його залишив хворий. Також підступність захворювання в тому, що приблизно у третини захворілих спостерігаються різноманітні ускладнення, починаючи від пневмонії і закінчуючи міокардитом (запаленням серцевого м’яза) та енцефалітом (запаленням головного мозку). Особливо складно протікає захворювання у маленьких дітей. У середні віки кір часто називали «дитячою чумою».
Як можна заразитись кором?
Передається хвороба повітряно-крапельним шляхом: захворіла особа виділяє вірус у повітря з крапельками слини при розмові, обіймах, поцілунках, чханні, кашлі. Близько двох годин вірус ще буде циркулювати в приміщенні та залишатись на поверхнях, на які інфікована людина чхала чи кашляла. Ризик заразитись у осіб, що не мають імунітету проти кору, складає близько 90 відсотків.
Як можна захиститись від кору?
Єдиною ефективною профілактикою кору є вакцинація.
В Україні, як і в більшості країн світу, використовується комплексна вакцина КПК, яка також захищає від краснухи та епідемічного паротиту (“свинки”). Для оптимального захисту необхідно отримати 2 дози вакцини, які забезпечують захист від кору на рівні 97%. За період з 2000 до 2017 року протикорова вакцинація привела до зниження глобальної смертності від кору на 80%.
Згідно з Національним календарем щеплень України діти отримують щеплення бюджетним коштом в 12 місяців та 6 років. (Примітка: у випадку контакту з хворим на кір дитина може отримати “нульову” дозу вакцини з 6 місяців, в такому випадку ця доза не зараховується, і дитина далі вакцинується згідно календаря. Якщо контакт з хворим відбувся після отримання дитиною першої дози, але раніше 6 років, в такому випадку можна ввести другу дозу вакцини раніше, і ця доза зараховується).
Вакцинація дітей проти кору, паротиту та краснухи забезпечується коштом держави і ї безоплатною для пацієнта. Якщо ваша дитина пропустила щеплення, зверніться до сімейного лікаря чи педіатра, аби якнайскоріше надолужити щеплення, яких не вистачає, та захистити дитину проти небезпечних захворювань.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза
У м.Трускавець триває «Літня школа вакцинації»
ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Успішно випробувано комбіновану вакцину проти грипу та COVID-19
ACIP схвалив використання нової пневмококової вакцини для дорослих
Операція “Вакцинація”: з 29 червня по 7 липня в Києві працюватиме виставка на тему вакцинації