ACIP оновив рекомендації з вакцинації: що змінилось?
Дорадчий комітет з практик імунізації (ACIP) при Центрах контролю та профілактики хвороб США (CDC) під час нещодавніх планових засідань протягом 3-х днів у червні 2024 року прийняв оновлені рекомендації стосовно вакцинації проти респіраторно-синцитіальної інфекції (РСІ), грипу, COVID-19 та пневмококової інфекції. Профільне видання Medscape зробило огляд цих рекомендацій, адаптований варіант якого ми пропонуємо вашій увазі.
Респіраторно-синцитіальна інфекція (РСІ)
Якщо раніше питання введення вакцини проти РСІ пацієнтам похилого віку вирішувалось індивідуально між лікарем та пацієнтом, то зараз такої опції не буде. Наразі діятимуть специфічні рекомендації для певних груп залежно від віку та інших факторів ризику. Згідно з оновленими рекомендаціями ACIP, всі особи віком 75+ мають отримати одну дозу вакцини, якщо не зробили цього раніше.
Особи ж віком від 60 до 75 років мають отримати дозу вакцини тільки за наявності певних факторів ризику. Ці фактори включають захворювання легень, серцево-судинні захворювання, порушення роботи імунної системи, цукровий діабет, ожиріння з ІМТ від 40, неврологічні захворювання, нервово-м’язові захворювання, хронічні захворювання нирок, хвороби печінки, синдром старечої астенії, проживання в будинках для престарілих чи інших закладах піклування. Пацієнтам віком 60-75 років з цими факторами ризику рекомендована доза вакцини проти РСІ, а всім іншим – не рекомендована. Найоптимальніший час для вакцинації – кінець літа, проте можна ввести вакцину й на початку осені разом з іншими вакцинами для дорослих (проти грипу тощо).
Наразі в арсеналі лікарів у США є три неживі вакцини проти РСІ: Abrysvo (Абрісво) від виробника Файзер, що не містить ад’юванту, Arexvy (Арексві) від виробника GSK, що містить ад’ювант, а також схвалена FDA цього літа мРНК-вакцина mRESVIA (мРЕСВІЯ) від виробника Модерна. Всі ці вакцини можна використовувати для щеплення осіб від 60 років згідно з оновленими рекомендаціями ACIP.
Члени ACIP обговорили під час засідань і питання захисту немовлят проти РСІ. Ця інфекція є найпоширенішою причиною госпіталізації наймолодших пацієнтів в США, і більшість госпіталізацій припадає саме на доношених та здорових до цього немовлят. Наразі в США доступно два способи захисту немовлят проти цієї інфекції: вакцинація вагітних та введення моноклонального антитіла нірсевімаб новонародженому. Під час цьогорічного засідання ACIP уточнив: якщо пацієнтка була вакцинована проти РСІ під час попередньої вагітності, то повторювати щеплення під час нової вагітності їй не потрібно. Проте немовлята, що народились від матері, яка була вакцинована під час попередньої вагітності, мають отримати нірсевімаб. Рекомендації з введення цього препарату дітям наразі залишились без змін:
- Якщо немовля народилося в сезон захворюваності (з листопада по квітень-травень у країнах із помірним кліматом), воно має отримати препарат протягом тижня після народження.
- Якщо немовля народилося не в сезон захворюваності, але його вік менший за 8 місяців, то воно має отримати дозу препарату перед сезоном захворюваності (або ж в будь-який інший час).
- Немовлята віком 8-19 місяців, що мають підвищений ризик тяжкого перебігу РСІ (передчасно народжені діти з хронічною хворобою легень, немовлята з тяжкою імуносупресією, муковісцидозом) мають отримати дозу препарату перед другим в їхньому житті сезоном захворюваності.
Згідно з результатами дослідження, оприлюдненого в березні цього року, нірсевімаб на 90% ефективний для попередження асоційованих з РСІ госпіталізацій в немовлят під час першого в їхньому житті сезону захворюваності.
COVID-19
Протиковідна вакцина з оновленим складом буде доступна жителям США восени. Члени ACIP одноголосно проголосували за те, аби рекомендувати введення однієї дози оновленої для сезону 2024-2025 вакцини всім жителям США віком від 6 місяців, як і у випадку сезонної вакцини проти грипу. Більшість американців мають певний імунітет проти COVID-19, проте з часом він знижується, а вірус – мутує. Тож є потреба у введенні бустерної дози вакцини з оновленим складом. Згідно з рекомендаціями Американської агенції з безпеки лікарських засобів (FDA) буде використовуватись моновалентна вакцина на базі лінії JN.1; перевага має надаватись штаму KP.2.
Пацієнти віком від 75 років та діти до 6 місяців мають найвищий ризик тяжкого перебігу COVID-19. Немовлята до 6 місяців ще занадто малі, аби бути вакцинованими, проте вони можуть бути захищені за рахунок вакцинації матері під час вагітності. Результати минулорічної кампанії з протиковідної вакцинації в США незадовільні: тільки 22,5% дорослих та 14% дітей отримали дозу вакцини з оновленим складом. Під час обговорень члени ACIP наголосили на важливості рекомендацій лікаря стосовно вакцинації. Дорослі та діти, яким їхні лікарі прямо рекомендують отримати вакцину проти COVID-19, вакцинуються частіше за тих, хто не отримав таких рекомендацій.
Пневмококова інфекція
17 червня 2024 року FDA схвалила нову 21-валентну вакцину проти пневмококової інфекції для дорослих. ACIP наразі рекомендував її для всіх дорослих від 19 років, які з різних причин мають отримати вакцину проти пневмококу. Нова вакцина від виробника Мерк, що має комерційну назву Capvaxive (Капваксів), попереджає як інвазивні пневмококові захворювання (бактеріємію, пневмококову бактеріємію, пневмококовий менінгіт), так і пневмококову пневмонію.
Існує два типи вакцин проти пневмококової інфекції: полісахаридні вакцини (PPSV), введення яких не стимулює В-клітини пам’яті, та кон’юговані вакцини (PCV), що стимулюють В-клітини пам’яті і таким чином формують більш тривалий імунітет.
Нова 21-валентна кон’югована вакцина (PCV 21) містить 11 унікальних серотипів, що не входять до схваленої FDA в 2021 році 20-валентної пневмококової кон’югованої вакцини (PCV 20). Це важливо, оскільки багато випадків захворювання в дорослих спричинено серотипами, які містить вакцина PCV 21 і не містять інші наявні вакцини проти пневмококу. Для порівняння, PCV20 покриває 58% таких серотипів, тоді як PCV21 – 84%. Проте для певних груп населення (безхатьки, жителі Аляски) перевагу все ж варто надавати вакцині PCV20, оскільки вона містить серотип 4, що є поширеною причиною інвазивних пневмококових захворювань в цих групах.
Грип
Як і раніше, всі жителі США віком від 6 місяців мають отримати дозу вакцини проти сезонного грипу. Проте є й деякі нововведення: (1) Сезонна вакцина проти грипу буде 3-валентною. FDA рекомендувала вилучити зі складу вакцини штам B Yamagata, оскільки його циркуляція цього сезону не очікується. (2) ACIP рекомендував використання офф-лейбл (поза інструкцією) високодозових вакцин та ад’ювант-вмісних вакцин проти грипу в пацієнтів після трансплантації солідних органів віком 18-64 роки, хоча згідно з інструкцією ці вакцини мають використовуватись лише у віці 65+.
Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації
Інші новини
Універсальна програма вакцинації в Індії (УІП): захист кожної вагітної жінки та дитини від 12 інфекційних захворювань.
Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: 10 фактів про смертельно небезпечну хворобу
Вакцинація в Ірландії очима сімейної лікарки з України
Обов’язкова вакцинація в Україні та світі. Аргументи, цифри, факти
Вакцинація від грипу в запитаннях та відповідях
Прожив всього 32 дні через кашлюк, але врятував життя багатьох. Історія Райлі Г’юза