Профілактика раку шийки матки шляхом вакцинації. Олена Манжура
“Навіщо вчені весь час розробляють нові вакцини проти інфекційних хвороб? Краще б винайшли спосіб попереджати рак”. Подібне можна часто почути від вакциноскептиків. Насправді ж деякі сучасні вакцини таки попереджають розвиток певних видів раку. Одне з онкологічних захворювань, яке згідно з оцінками експертів можна не лише профілактувати, а й ліквідувати, – рак шийки матки (РШМ). Адже відповідно до даних ВООЗ, 99% випадків РШМ викликано вірусом папіломи людини, для захисту від якого існують безпечні та ефективні вакцини, що вже багато років успішно використовуються в усьому світі. На жаль, на відміну від більшості країн світу, Україна поки не має можливості ввести вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) до національного календаря. Проте все більше громад приймають рішення про закупку вакцин проти ВПЛ коштом місцевого бюджету. Нещодавно така закупка відбувалася в Києві в рамках міської програми “Здоров’я”. З цього приводу ми отримали чимало запитань від читачів про вакцинацію проти ВПЛ. На них відповіла Олена Манжура – завідуюча онкогінекологічним відділенням КНП “Київський міський клінічний онкогінекологічний центр”, к.м.н., доцент кафедри Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, головний експерт з онкогінекології ДОЗ м.Києва, діючий член європейської спільноти онкогінекології ESGO.
Згідно з даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, смертність від раку шийки матки (РШМ) в Україні в 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС. Чому в нас такі показники? Як можна виправити ситуацію? І яка роль вакцинації в цьому?
Хочу наголосити, що смертність пов’язана з таким показником як захворюваність. Цілком зрозуміло: якщо висока захворюваність, то і висока смертність.
В нашій країні існує проблема пізнього звернення жінок за допомогою, нерегулярного відвідування гінеколога (наприклад, деякі жінки не звертаються протягом 10-12 років). Останні 80 років весь світ пішов шляхом попередження захворювання завдяки скринінгу, а останні 15-18 років розпочалась ера вакцинації проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), що є доведеним найбільш дієвим методом профілактики раку шийки матки.
Чому попри значний об'єм наукових даних (дані досліджень, успішний досвід інших країн, де вакцинацію проти ВПЛ введено до календарів щеплень) в Україні вузькі фахівці часто не рекомендують пацієнткам вакцинацію проти ВПЛ?
Такий стан речей було пов’язано в першу чергу з побоюванням деяких фахівців щодо безпечності даної вакцини через масову антивакцинальну кампанію в Інтернеті. Але зараз, на мою думку, ситуація набагато краща. Все більше українських лікарів, зокрема акушерів-гінекологів та педіатрів, наполегливо говорить про користь вакцинації проти ВПЛ. Результатом цієї просвітницької роботи стало, зокрема, впровадження вакцинації підлітків проти ВПЛ на регіональному рівні в багатьох містах України. Зараз такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Києві, Житомирі, Полтаві, Києві.
В якому віці вакцинація проти ВПЛ найбільш ефективна? Чому доцільно щеплювати й хлопчиків?
Найбільший ефект досягається до початку статевого життя, тому це вік 11-14 років. В деяких країнах світу (наприклад, в Німеччині та Греції) вакцинацію починають з 9 років; так само згідно з інструкціями виробників ми починаємо вакцинацію в Україні.
Завдяки вакцинації і дівчаток, і хлопчиків досягається колективний імунітет проти ВПЛ, що є найбільш ефективним методом у боротьбі з розповсюдженням вірусу.
Дослідження проведене в Шотландії та оприлюднене в січні 2024 року, вчергове підтвердило ефективність вакцинації проти ВПЛ для попередження захворювання на рак шийки матки. Згідно з його результатами, найбільш ефективною для попередження РШМ є вакцинація до досягнення 14 років будь-якою вакциною проти ВПЛ: серед жінок, вакцинованих проти ВПЛ до виповнення 14 років, не було зафіксовано випадків захворювання на рак шийки матки незалежно від кількості отриманих доз вакцини.
Чи варто вакцинувати проти ВПЛ дорослих? Якщо так, то кого саме в першу чергу?
Вакцинація дорослим в першу чергу показана, якщо в них вже виникали певні медичні проблеми, що викликані ВПЛ. Наприклад, це дисплазія шийки матки або вульви, пов’язані з ВПЛ. Тоді після лікування виникає потреба вакцинації для попередження рецидиву захворювання. Проте й здорові дорослі за власним бажанням можуть вакцинуватися, якщо не зробили цього раніше. Швидше за все, вони вже зіткнулися з ВПЛ, проте не обов’язково з усіма типами ВПЛ, від яких захищає вакцина. Новий сексуальний партнер в будь-якому віці є фактором ризику нового інфікування ВПЛ.
Оскільки в Україні вже доступна 9-валентна вакцина проти ВПЛ, то батьки часто запитують, чи доцільно дітям отримати цю вакцину, якщо раніше вже проводилось щеплення 2- чи 4-валентною вакциною?
Наша задача в контексті профілактики РШМ – створити колективний імунітет і охопити якомога більше підлітків вакцинацією. Це ключовий момент успіху у боротьбі з РШМ! Тому з цією метою доцільно в першу чергу вакцинувати тих, хто ще не імунізований.
По ефективності проти РШМ 2-, 4-, або 9-валентні вакцини приблизно однакові. Проте 9-валентна має більший спектр дії і може застосовуватися після вакцинації іншими вакцинами проти ВПЛ для формування захисту проти додаткових штамів ВПЛ.
Що б Ви сказали батькам, які все ще сумніваються, чи потрібна їхнім дітям вакцинація проти ВПЛ?
Для прийняття рішення завжди зважується користь і ризик. Користь від вакцинації набагато більша, ніж ризики! Як правило, молода людина під час свого сексуального життя зіткнеться з ВПЛ і у 80% випадків стане носієм цього вірусу з усіма можливими наслідками. РШМ значно помолодшав, хвороба розвивається стрімко і у молодих дуже погано піддається лікуванню. Тому набагато легше попередити, аніж лікувати!
Яке Ваше ставлення до закупівлі вакцини проти РШМ коштом міського бюджету для дівчаток-підлітків м. Києва?
Хочу сказати, що придбана 9-валентна вакцина проти ВПЛ по державній програмі для дівчаток Києва – це вагомий крок до профілактики РШМ і зростання здорових українців! Впевнена, що це започаткує подальший розвиток державної програми і охопить також хлопчиків, що створить колективний імунітет проти ВПЛ.
Спілкувалася Марія Калмикова, головна редакторка Національного порталу з імунізації